• Szkoła otrzymała Certyfikat za udział w programie edukacji cyfrowej „MegaMisja”

            25.05.2022

            Od września uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej rozpoczęli cyfrową edukację z Fundacją Orange biorąc udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „MegaMisja”. Program MegaMisja to cykl zajęć trwający 10 miesięcy, podczas których dzieci poznały bohaterów programu – Julkę, Kubę i Psotnika oraz cyfrowe laboratorium, w którym rozgrywały się różne cyfrowe misje. Wcielając się w rolę detektywów, rozwiązywały zagadki oraz odkrywały dobre i bezpieczne strony technologii komputerowej. Zajęcia odbywały się w formie przyjaznej zabawy. Podczas realizacji wyzwań dzieci nauczyły się, jakie treści można publikować w Internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w Internecie. W realizowanym programie duży nacisk położony był na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję i zabawę, która przyspiesza nabywanie cyfrowych kompetencji, a także  doskonali  umiejętność współpracy i osiąganie kompromisów.  Wykonując zadania uczniowie zdobywali punkty oraz nagrody. W ciągu całego roku szkolnego uczniowie przeszli wszystkie etapy gry edukacyjnej, a tym samym zrealizowali program, zdobywając ciekawe nagrody rzeczowe w postaci: 2 kreatywnych zestawów plastycznych, książek i gier planszowych, zabawek edukacyjnych i audiobooków oraz 2 tabletów. Szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa. Dla wszystkich była to niezapomniana przygoda i ogromne przeżycia, szczególnie wtedy, gdy przychodziły nagrody niespodzianki. Dziękujemy Fundacji Orange za wiele interesujących zajęć, które uczą zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, rozwijając przy tym umiejętność pracy zespołowej. Mam nadzieję, że wiedza, którą uczniowie zdobyli przyda im się w przyszłości i będą mogli wykorzystywać nowe media w pożyteczny sposób.

            Marta Małkowska

          • Egzamin ósmoklasisty tuż, tuż…

            23.05.2022

            Poniedziałek 23 maja, dzień przed egzaminem, uczniowie klas ósmych wraz ze swoimi wychowawczyniami spędzili poza szkołą. Był to czas relaksu, wyzbycia się stresu, chociaż niektórzy dopytywali jeszcze o ostatnie wskazówki lub opowiadali treść lektur. Ognisko, spacer, lody – każda klasa znalazła dla siebie sposób na odpoczynek i niemyślenie o czekających ich egzaminach.

            Trzymamy kciuki.

            Zdjęcia wykonano aparatem pozyskanym w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.

          • Dyktando z języka angielskiego

            23.05.2022

            W piątek 20 maja 2022 wszystkie klasy piąte brały udział w nietypowym dyktandzie z języka angielskiego.

            Przedstawiciele klas w zespołach pięcioosobowych musieli zmierzyć się z bieganym dyktandem. Tekst dyktanda został wywieszony na bieżni przy szkole, w jednakowej dla wszystkich grup odległości ( tekst można zobaczyć w załączniku). Zabawa polegała na tym, że jedna osoba z grupy podbiegała do tekstu, zapamiętując tyle zdań lub wyrazów, ile mogła, następnie wracała i dyktowała to wybranemu wcześniej pisarzowi, a po zapisaniu tekstu biegła kolejna  osoba. Pozostali członkowie zespołu zwracali uwagę na poprawności ortograficzną zapisu.  Po ukończonym zadaniu jury w składzie : przewodniczący - Pani Dorota Karpińska oraz członkowie: Pani Jolanta Ratuszny i Pan Grzegorz Orzeł, sprawdziło i oceniło prace zespołów.

            Wszystkie klasy były bardzo zaangażowane w pracę, walka o zwycięstwo trwała do końca, a ruch na świeżym powietrzu dodawał im sił i chęci do walki o zwycięstwo, pomimo niesprzyjającej momentami aury.

            Zwyciężył zespół z klasy 5b – to oni ukończyli zadanie w najkrótszym czasie, popełniając najmniejszą liczbę błędów. Serdecznie gratulujemy.

            Wszystkie klasy otrzymały dyplomy i podziękowania za walkę do końca i świetną zabawę zgodną z zasadami fair play. Zwycięscy otrzymali także drobne upominki.

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspaniałą zabawę .

            Organizatorki: Iwona Kacprzyk i Kamila Kęsicka

            It's the real thing!

            Every year in Montreal, Canada and Melbourne, Australia, at the same time, there is a special talent competition. 

            It is unusual and exciting. It is the air guitar championship. It is amazing because

            it takes place high in the mountains.

            Competitors have to pretend to play the guitar to a piece of music of their choice.

            They also have to climb rocks first, so they must be fit and talented. They have to wear a helmet, special gloves, knee pads  and a harness. 'It isn't easy to do it' says one of the organizers. 'In fact it's very tiring and dangerous and they often get some injuries.'

            She tells us that this year there are a lot of competitors. 'Last year we were a bit disappointed. Not many people came. But this year lots of people are interested. There are some famous musicians and some famous climbers, It's going to be a big fun for everybody.'

            We can see the competition on a big TV screen in the volley or see the transmission via the Internet at our houses.

          • Historia misia. Nie bij mnie, Kochaj mnie oraz Wystawa „Ełczanie w PRL-u. (NIE)opowiedziane historie” 

            20.05.2022


            Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy tworząc akcję "Historia Misia" chciała zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci. Niestety wciąż słyszymy, że do szpitali, dla których WOŚP kupuje sprzęt medyczny, trafiają dzieci, których obrażenia zostały spowodowane agresywnym zachowaniem osoby dorosłej. Nie zgadzając się z taką sytuacją i stanowczo protestując przeciwko takim zachowaniom, Fundacja postanowiła spontanicznie zorganizować akcję "Historia Misia".

            Nasza szkoła postanowiła włączyć się w tę akcję. Przygotowaliśmy misie opatrzone odpowiednimi opatrunkami z karteczką "Nie bij mnie, Kochaj mnie". Z takimi misiami przedstawiciele Zespołu Szkół Sportowych w Ełku ruszyli w najbliższe szkole rejony, aby zakomunikować sprzeciw przeciwko przemocy wobec dzieci.

            Chcemy, aby ta akcja spowodowała większe zainteresowanie najbliższym otoczeniem, bo może właśnie ktoś obok nas potrzebuje pomocy. Misie z napisem „Nie bij mnie- kochaj mnie” czekają na nowych właścicieli…my je zostawiliśmy po to, aby napotkane na swojej drodze znalazły „opiekuńczych”, przytulających i kochających właścicieli.

            Jest to także okazja do refleksji, nikt nie może być obojętny na krzywdę...zwłaszcza dziecka.

            Staramy się, także by łączyć teraźniejszość z przeszłością. Dlatego nasza wędrówka z misiami zakończyła się w Muzeum Historycznym w Ełku. Przyciągnęła nas wystawa o czasach PRLu. Lata 1944–1989 w historii Polski, określane niezbyt ściśle mianem PRL-u (Polska Rzeczpospolita Ludowa istniała od 1950 do 1989 r.), to okres będący wciąż przedmiotem dyskusji i publicznych sporów. W najbardziej uproszczonych narracjach PRL funkcjonuje bądź jako stracony czas, kiedy Polska była państwem pozbawionym niepodległości, bądź „jako najweselszy barak obozu socjalistycznego”, w którym wolność była ograniczona, a absurdy funkcjonowania w systemie gospodarczym i politycznym PRL stanowią co najwyżej zabawne anegdotki. Wystawa „Ełczanie w PRL-u. (NIE)opowiedziane historie” okazała się próbą przełamania takiego spojrzenia na Polskę w latach 1944–1989. Punktem wyjścia było założenie, że PRL składała się z wielu zachodzących na siebie sfer funkcjonowania człowieka. Z jednej strony wszechobecna była oficjalna narracja władzy, system polityczny, społeczny i gospodarczy przez nią stworzony, a z drugiej istniała rzeczywistość tzw. zwykłego człowieka, funkcjonującego w tych realiach ze swoim bagażem doświadczeń, przeszłością, zmuszonego do odnalezienia dla siebie miejsca w ramach systemu. Mieliśmy okazję poznać sposób, życia każdej rodziny...praktycznie taki sam. Takie same meble, rzeczy codziennego użytku. Jedno co nas najbardziej zachwyciło to, bliskość ludzi. To, że nie mając wiele można było mieć to, czego nam dzisiaj stanowczo brakuje... życia towarzyskiego, rozmów, życia razem... Nie sądzimy, że wyobrażamy sobie oglądanie wiadomości w towarzystwie sąsiadów z całej klatki... Warto poznawać historię- nie tylko taką ze szkolnego podręcznika- ale żywą mimo, że w muzeum.

          • Półfinał wojewódzki

            19.05.2022

            W dniu 18.05.2022 nasi uczniowie udali się do Pisza na półfinał wojewódzki, Igrzysk Dzieci Szkół Podstawowych w piłce nożnej, organizowany przez Szkolny Związek Sportowy.

            Podopieczni Tomasza Kowalko zajęli I miejsce wygrywając z SP Nidzica 5:0i SP Pisz 6:1.Nasi piłkarze awansowali do finału tych rozgrywek.

            Serdeczne gratulacje, trzymamy kciuki za końcowy rezultat.

            Na zdjęciach bohaterowie wydarzenia.

          • Terminy postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych – 2022/2023

            16.05.2022

            Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty ogłosił terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023.

            Poniżej przedstawiamy najważniejsze terminy dla naszych ósmoklasistów:

            od 16.05.2022 r. do 21.06.2022 r. do godz. 1500

            Składanie wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami

            od 24.06.2022 r. do 13.07.2022 r. do godz. 15

            Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty

            20.07.2022 r.

            Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych

            od 24.06.2022 r. do 22.07.2022 r. do godz. 1500

            Potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

            25.07.2022 r.

            Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych

             

            Szczegółowy harmonogram rekrutacji dostępny jest na stronie Kuratorium Oświaty w Olsztynie – Harmonogram rekrutacji (PDF).

          • GEOGRAPHY? Yes, but in ENGLISH!

            17.05.2022

            9 maja uczniowie klasy 5D  mieli okazję uczestniczyć w lekcji geografii prowadzonej w języku angielskim. Ze względu na temat zajęć, piątoklasiści poznali nazwy stref klimatycznych i krajobrazowych w języku angielskim. Nie zabrakło również omówienia danych pojęć w języku obcym co przyczyniło się do małej powtórki z gramatyki tzn. czasu Present Simple oraz stopniowania przymiotników. Cała lekcja przebiegała w miłej atmosferze.

            Well done 5D!!!

            Nauczyciele prowadzący lekcje w ramach programu Erasmus +
            Kamila Kęsicka i Jerzy Sowulewski

          • OGÓLNOPOLSKIE  PRESTIŻOWE NAGRODY DLA UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY

            16.05.2022

            Z ogromną radością odebraliśmy wiadomość o wielkim plastycznym sukcesie uczniów naszej szkoły, biorących udział w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM "PEJZAŻE". Naszą szkołę reprezentowało 37 uczniów w różnych kategoriach wiekowych. Komisja konkursowa dostrzegła wyjątkowość i oryginalność tematu aż w 11 pracach uczniów naszej szkoły.

            OTO LISTA NAGRODZONYCH UCZNIÓW:

            1. LENA MIECZKOWSKA KL.4b – I MIEJSCE

            2. MAJA TOMASZEWICZ KL.7d – II MIEJSCE

            3. NIKOLA ŁABIENIEC KL.7c – II MIEJSCE

            4. KATARZYNA SAFIEJKO KL.7a – II MIEJSCE

            5. DOMINIK KARBOWSKI KL.7b – III MIEJSCE

            6. NATANIEL ŁABIENIEC KL.2S – III MIEJSCE

            7. MIKOŁAJ GUTOWSKI KL.5b – WYRÓŻNIENIE

            8. FILIP SUCHOCKI KL.5b – WYRÓŻNIENIE

            9. IGNACY CHRZANOWSKI KL.5c – WYRÓŻNIENIE

            10. JULIA JAŚKIEWICZ KL.7c – WYRÓŻNIENIE

            11. NATALIA URWAN KL.7a – WYRÓŻNIENIE

            Wszystkim uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Pejzaże” bardzo dziękujemy. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym uczniom. Szkoła jest z Was dumna!

            Katarzyna Klimach-nauczyciel plastyki

          • Rodzinne Święta

            16.05.2022

            Wśród majowych i czerwcowych świąt bardzo ważne są te,  najmilsze sercom dzieci, związane z rodziną. Dzień Mamy oraz Dzień Taty w czerwcu są okazją do wzruszeń i podziękowań. To o nich powinniśmy pamiętać i dziękować za radosne chwile spędzone razem. Podziękowaniem od najmłodszych zawsze jest tradycyjna laurka. Klasa 0a już zaczęła pracować  nad wykonaniem takich pomysłowych prac przy pomocy pani Marty Małkowskiej, która uczy w naszej szkole pracy – techniki i chętnie pokazuje najmłodszym tajniki wykonania takich arcydzieł. Dzięki zaangażowaniu pani Marty dzieci wykonały piękne pracy. Wszystkim Mamom i Tatusiom z okazji ich majowych i czerwcowych świąt życzymy wszystkiego co najlepsze w życiu.

            Wych. kl. 0a Grażyna Sacharzewska oraz wych. kl. IVb  Marta Małkowska

          • PIĘKNO DRZEMIĄCE W WULKANACH SZKOLNY KONKURS KREATYWNOŚCI PLASTYCZNEJ

            14.05.2022

            Inspiracją pracy powinien być dowolnie wybrany obiekt, mający związek z wulkanem lub procesem wulkanicznym. W pracy należy zaprezentować np: proces geologiczny, górę lub stożek wulkaniczny, erupcję wulkanu, materiały wulkaniczne wyrzucone z głębi ziemi, ślady, efekty i pozostałości działalności wulkanicznej itp.

            CELE KONKURSU:
            • wzbogacenie wiedzy o ziemi i zjawiskach zachodzących w jej wnętrzu
            • przyswojenie wiadomości o wulkanach jako tworach geologicznych kształtujących powierzchnię skorupy ziemskiej
            • popularyzacja działań plastycznych i poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych

            ZASADY UCZESTNICTWA:
            • konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-VIII SP i LO
            • technika wykonania pracy: dowolna
            • format pracy: blok duży A3
            • do pracy należy dołączyć metryczkę zawierającą dane: imię i nazwisko autora, klasa
            • każdy uczestnik wykonuje jedną pracę
            • prace uczestników oceni komisja, która będzie uwzględniać:

            - poprawność merytoryczną
            - pomysłowość i oryginalność
            - estetykę wykonania
            - technikę wykonania
            - wrażenie artystyczne

            • prace należy dostarczyć do 30.05.2022r - sala 113

            • komisja wybierze najciekawsze prace, które zostaną nagrodzone.

            ORGANIZATOR: Katarzyna Klimach - nauczyciel plastyki

            Mam nadzieję, że wykonanie pracy przyniesie wiele radości, pobudzi wyobraźnię i przyczyni się do rozwoju artystycznych uzdolnień.

            WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ŻYCZĘ TWÓRCZYCH POMYSŁÓW!

          • WYNIKI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU KANGUR MATEMATYCZNY 2022

            11.05.2022

            Wyróżnienia w tegorocznej edycji konkursu otrzymali następujący uczestnicy:

            Kategoria Żaczek – 2 klasy SP

            LENGIEWICZ JAN  – klasa 2a

            RYDZEWSKA ALICJA  – klasa 2a

            LUKASZEWICZ ZUZANNA -  klasa 2b

            ZACHAREWICZ OLAF – klasa 2b

            Kategoria Maluch 3 – 4 klasy SP

            JANCZEWSKI FRANCISZEK  - klasa 3c

            KALWAJTYS DAWID  - klasa 3c

            LAWNICZUK TYMOTEUSZ – klasa 3c

            Kategoria Beniamin 5 – 6 klasy SP

            BUDZINSKI IGNACY – klasa 5a

            Kategoria Kadet 7-8 klasy SP

            LUTOW PATRYCJA – klasa 7c

            RUTKOWSKA LENA – klasa 8a

            Kategoria Junior 1-2 klasy LO

            FIEDORUK RUFIN – klasa 2S

            Gratulujemy odniesionego sukcesu i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.

          • Sadzenie lasu

            07.05.2022

            29 kwietnia uczniowie klasy Va uczestniczyli w akcji sadzenia lasu w ramach obchodów "Dni Ziemi". Do akcji zostaliśmy zaproszeni przez Radio 5, Rozmaitości Ełckie oraz  Nadleśnictwa Ełk.

            Niewielkie, świerkowe sadzonki zostały posadzone pod czujnym okiem pana leśniczego. Po trudach sadzenia lasu na uczniów czekało ognisko oraz pieczenie kiełbasek, a także liczne atrakcje w postaci quizówi konkursów o tematyce przyrodniczej. Kazdy uczeń biorący udział w konkursie otrzymła atrakcyjną nagrodę.

            Wyjazd do lasów dostarczył  uczniom wielu nowych wiadomości oraz niezapomnianych wrażeń.

            Beata Florczyk Edyta Ostrowska

          • "Portret Mamy” konkurs plastyczny

            05.05.2022

             

            1. Organizator

            Organizatorem konkursu jest Świetlica Szkolna w Zespole Szkół Sportowych w Ełku.

            2. Cele konkursu

            • Kształtowanie wrażliwości na obecność matki w życiu człowieka (rodzicielki, opiekunki, karmicielki, anioła, najbliższej osoby)
            • Kształtowanie wśród dzieci i młodzieży pozytywnego wizerunku rodziny.
            • Umożliwienie dzieciom, młodzieży zaprezentowania ich talentu artystycznego w tematyce: portret matki, wizerunek matki
            • Odwołanie się do nieprzemijających wartości wychowania rodzinnego w duchu wzajemnej miłości i szacunku.

            3. Warunki uczestnictwa

            • Konkurs skierowany jest do uczniów klas 0-3.
            • Z każdej klasy może wziąć udział max 2 uczestników.
            • Każda praca powinna być opatrzona metryczką: Imię i nazwisko, wiek/klasa,
            • Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną pracę

            4. Forma pracy

            Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnej interpretacji

            tematu konkursu : „Portret Mamy”.

            W świecie dziecka i ludzi dorosłych matka zajmuje szczególne miejsce, uosabia takie

            wartości jak: miłość, dobro, bezpieczeństwo, oddanie, szacunek, piękno…. Wizerunek matki

            niech stanie się inspiracją do stworzenia prac plastycznych w zaproponowanej przez

            Organizatorów formie.

            Praca powinna być wykonana w całości samodzielnie, a jej format nie powinien być

            większy niż A4

            Praca może zostać wykonana dowolną techniką plastyczną, lecz jej forma musi być płaska.

            5. Termin składania prac

            Pracę należy złożyć do 23 maja 2022 r. w Świetlicy Szkolnej w ZSS, a rozstrzygnięcie nastąpi 27 maja 2022r.

            Jury dokona oceny prac, przyznając tym samym nagrody dla 3 pierwszych miejsc, a także 1 wyróżnienie.

             

            Organizatorzy: Elżbieta Potapczyk, Kamila Kęsicka, Marta Łaszcz

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Sportowych w Ełku, ul. Suwalska 15
      • 87 732 63 70
      • Suwalska 15 19-300 Ełk Poland
      • Godziny pracy szkoły 7-20
      • NIP: 8481553112
      • REGON: 790371285
      • Strona archiwalna: www.archiwalna.zss.elk.pl/news.php
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • liczba odwiedzin: 91208