• Siatkarki Green Volley Ełk na piątym miejscu w ćwierćfinale mistrzostw Polski.

      28.02.2023

      Po zdobyciu wice-mistrzostwa województwa warmińsko-mazurskiego siatkarki Green Volley uzyskały awans do ćwierćfinału mistrzostw Polski, który odbył się w Opolu w dniach 23-26 lutego. Dziewczyny godnie reprezentowały województwo warmińsko-mazurskie w turnieju ćwierćfinałowym. W pierwszym meczu dziewczęta przegrały z faworytem do zdobycia medalu w mistrzostwach Polski Wieliczką 0:3. W drugim pojedynku po bardzo zaciętym boju, dziewczęta musiały uznać wyższość drużyny z Warszawy. W ostatnim meczu dziewczyny ponownie po bardzo wyrównanym meczu wygrały z Grudziądzem 3:2 i zajęły ostatecznie piąte miejsce w turnieju. Dziękujemy bardzo Pani Dyrektor Zespołu Szkół Sportowych, firmie Toyota Ełk oraz Urzędowi Miasta Ełk za pomoc w organizacji wyjazdu. 

     • Klasa 4c i 8a w Muzeum Historycznym w Ełku

      27.02.2023

      22 i 24 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Historycznym w Ełku. Tematem tej wyjątkowej wizyty była I wojna światowa. Dokładnie bitwa zimowa na Mazurach w 1915r. Bardzo ciekawe okazało się poznanie ciekawostek o uzbrojeniu, umundurowaniu żołnierzy walczących. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pruski hełm z charakterystycznym szpikulcem. Charakterystyczna dla pruskiego wojska ochrona głowy została wprowadzona przez króla Fryderyka Wilhelma IV w 1842 roku . Całkowicie zrezygnowano z pikielhaub w 1918 roku.

      Wybierając się na zajęcia, wszyscy słyszeliśmy, uczyliśmy się o I wojnie światowej, ale o tym co się działo w Ełku i okolicznych miejscowościach dowiedzieliśmy się dopiero teraz. Kustosz muzeum bardzo dokładnie opowiadał o wielu bitwach stoczonych w znanych nam miejscowościach. Cmentarze, które mamy w okolicy są ich ciągle aktualną pamiątką- Ełk, Bartosze, Grabnik, Drygały... Na zdjęciach z Ełku w czasie I wojny, udało nam się odkryć kościół i kamienice, które stoją na tym samym miejscu do dzisiaj. Ciekawe co jeszcze „widziały” te mury! Informacja, że na naszej ulicy Wojska Polskiego dokładnie 108 lat temu stawił się cesarz Wilhelm II, była ogromnym zaskoczeniem. Ełk okazuje się historycznym miastem, a my mamy zaszczyt tutaj mieszkać. Dziękujemy za tak cenną lekcję naszej małej historii na światową skalę.

     • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

      26.02.2023

      ,,DZIEDZICTWO KULTUROWE, HISTORYCZNE I PRZYRODNICZE WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO”

      Konkurs plastyczny ma na celu propagowanie wiedzy o zabytkach, historii i tradycjach naszego regionu. Służy popularyzacji wymienionych wartości. Historia, impresje, życie codzienne, obiekty sztuki, mieszkańcy mogą być inspiracją dla młodych artystów.

      1. Konkurs plastyczny organizowany jest w ramach przystąpienia Zespołu Szkół Sportowych w Ełku do realizacji projektu „SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU”.

      2. Patronat nad konkursem plastycznym objął Dyrektor Zespołu Szkół Sportowych w Ełku Pani Dorota Karpińska.

      3. Celem konkursu jest:

      • rozwijanie zainteresowań uczniów dziedzictwem kulturowym, historią i religią województwa warmińsko-mazurskiego,
      • pielęgnowanie i utrwalanie wartości patriotycznych oraz tradycji regionu Warmii i Mazur
      • popularyzacja wiedzy o naszym regionie
      • motywowanie uczniów do rozwijania pasji historycznych i artystycznych
      • inspirowanie uczniów do twórczych poszukiwań w dziedzinie plastyki,
      • rozwój indywidualnych umiejętności plastycznych uczniów.

      4. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych na terenie miasta Ełk.

      5. Konkurs odbędzie się w kategoriach:

      • klasy  IV
      • klasy  V
      • klasy VI
      • klasy VII
      • klasy VIII

      5. Prace plastyczne należy dostarczyć do sali 113.

      6. Termin: do  07.04.2023r.

      7. Na odwrocie pracy należy umieścić następujące dane: imię i nazwisko autora pracy, klasę, nazwę szkoły.

      8. Prace mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną (płaską) w formacie A3.

      9. Prace zgłoszone do konkursu nie będą zwracane autorom.

      10. Oceny dokona jury powołane przez organizatora.

      11. Uczniom najlepszych prac zostaną przyznane atrakcyjne nagrody.

      12. Organizatorzy nie zwracają prac konkursowych.

       

                              Organizatorzy: Katarzyna Klimach, Katarzyna Cholewińska, Jolanta Ratuszny

       

                                                               SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!

     • NIC DWA RAZY SIĘ NIE ZDARZA...

      26.02.2023

      Pisała Szymborska i miała rację! Takiej nocy, w takim towarzystwie, z takimi rozgrywkami sportowymi i takim współdziałaniem  NIE DA SIĘ POWTÓRZYĆ! Niezwykle utalentowani sportowcy z 1S z 24.02.2023 na 25.02.2023 i ich rodzice, bliscy rywalizowali w meczu piłki siatkowej, czarując przeciwnika niesamowitymi zagrywkami, precyzją, dynamiką i... taktyką! Było co oglądać! Kibiców oczarowali swoją grą licealiścici: Arek Śliż, Karolina Własiuk, Błażej Najda oraz rodzice: p. Lisek, p. Najda, p. Własiuk. Mecz piłki nożnej był  również okazją do zaprezentowania talentów. Jak się okazuje z każdą piłką i o każdej porze dnia i nocy poradzą sobie: Oskar Ryszkiewicz, Wiktor Kłubowicz, Igor Nadolny, Michał Jamrozik, Alan Żukowski.Noc sportowców obfitowała też w zmagania z interpretacją niełatwych wierszy W. Szymborskiej. Siatkarze, koszykarze, piłkarze pochylili się nad 6 utworami noblistki. Metafory w nich zawarte wyklejali, malowali, a nawet lepili z plasteliny. Spożywając pizzę, pączki czy drożdżówki, analizowali fragmenty pochodzące z  różnych tomików wierszy MISTRZYNI SZYMBORSKIEJ. Musieli wykreślić zbędne wyrażenia, zwroty w cytacie, zapisać tytuł utworu, z którego fragment pochodzi. Cytat mogli też umieścić na koszulce... lub w ogromnej antologii ulubionych wierszy sportowców z 1s. Podczas zabawy nie zabrakło stylizacji na Szymborską. Podjęło się jej 2 gentelmenów z wąsikiem... To oni przy pomocy innych stylistów wykreowali Nikolinę Lisek na polską damę poezji! Noc z poezją Szymborskiej miała na celu zintegrować, więc nie mogło podczas niej zabraknąć uczniowskich inicjatyw. Gorące podziękowania za zorganizowanie Klasowej Familiady - Paulinie Brzezińskiej! Niskie ukłony - Weronice Stypułkowskiej i Sylwestrowi Bartnickiemu-za przygotowanie jakże wyczerpujących i zaskakujących podchodów! Przytulasy tym, którzy pamiętali o grach planszowych-5Sekund, Scrablle, Kalambury!A ogromne całusy i wszystkie skarby świata  za pomoc w opiece nad licealną młodzieżą, porządkowaniem miejsc pracy  i... stanie na bramce... PANIOM E. Kłubowicz i A. Przyborowskiej! Ten czas spędzony razem na pewno zaowocuje kolejnymi przedsięwzięciami! Bowiem... odmówiony nam został,, idiotyzm doskonałałości''! 

     • Ukraino, pamiętamy!

      26.02.2023

      24.02.2022 Rosja dokonała agresji zbrojnej na Ukrainę, dlatego dzisiaj nasza szkoła  zorganizowała akcję upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia. Licealistki i uczennice szkoły podstawowej przypinały społeczności szkolnej własnoręcznie wykonane wstążki z narodowymi barwami Ukrainy i przypominały o rocznicy, recytując skłaniający do refleksji wiersz:

      ,,Wśród wyznawców każdej wiary

      są mordercy i ofiary -

      twe milczenie wskaże teraz,

      kogo wspierasz.

      Czas dzielący ludzkie byty

      na zabójców i zabitych

      zmieści cię w rubryce szerszej

      tak, w tej pierwszej."

     • Mistrzostwa Ełku

      24.02.2023

      W czwartek 23.02.2023 uczniowie z klasy 4a i 4c rozegrali Mistrzostwa Ełku w Piłce Siatkowej „2” dziewcząt i chłopców SP. Turniej był rozgrywany w SP 2. W zawodach uczestniczyło 8 szkół ełckich. Nasze dziewczyny zajęły 5 miejsce, natomiast chłopaki wygrali wszystkie swoje mecze i zostali Mistrzami Ełku. Gratulacje.

      Skład dziewczyn:

      Baluta Zofia, Wojsław Lena, Borysow Wiktoria, Pahl Klaudia, Jakubczyk Julia

      Skład Chłopców:

      Wojtkowski Marcel, Kalwajtys Patryk, Madajczyk Olaf, Wróblewski Paweł, Janczewski Franciszek

      Opiekun: Grzegorz Orzeł

      Trener: Paulina Rynkowska

     • Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie historyczno – plastycznym pt. „Dziedzictwo kulturowe, historyczne  i przyrodnicze miast na Warmii i Mazurach”

      24.02.2023

      Celem konkursu jest upowszechnianie wśród mieszkańców naszego regionu wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur

      Regulamin konkursu:

      TEMATYKA KONKURSU:

      Tematyka konkursu powinna koncentrować się wokół haseł:

      Z czego słynie Warmia?

      Z czego znane są Mazury?

      Dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury, przyrody i historii.

       

      Obraz największych miast Warmii i Mazur w aspekcie historycznym, kulturowym i przyrodniczym – aktualnie oraz/lub przeszłości. Prace w formie plastyczno- opisowej mogą ukazywać m.in. historię miasta, najpiękniejsze zakątki, miejsca przyrodnicze, zabytki kultury.

      CELE KONKURSU:

      • wykształcenie poczucia tożsamości z regionem,
      • popularyzowanie kulturowego, historycznego i przyrodniczego dziedzictwa Warmii i Mazur,
      • rozbudzenie zainteresowania uczestników historią, kulturą i przyrodą Warmii i Mazur,
      • rozwijanie zainteresowań artystycznych,
      • pobudzenie i rozwój inwencji twórczej uczestników,
      • popularyzacja działań plastycznych oraz możliwości wymiany doświadczeń artystycznych przez dzieci,
      • możliwość zaprezentowania własnej twórczości.

      WARUNKI UCZESTNICTWA:

      1. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastyczno - opisowej przedstawiającej elementy dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego lub historycznego wybranych miast z terenu Warmii i Mazur.

      2. Konkurs skierowany jest do wszystkich grup wiekowych.

      3. Warunkiem udziału jest wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice, np. malarstwo, rysunek, wydzieranka, wycinanka w formacie A3.

      4. Na odwrocie pracy należy umieścić mapkę Warmii i Mazur oraz oznaczyć na niej, w której części regionu znajdują się prezentowane miasta wraz z przedstawianym dziedzictwem.

      5. Podczas konkursu oceniane będą: nawiązania do dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur, zgodność z tematem, ilość uwzględnionych miast, poziom artystyczny prac, jakość wykonania, oryginalność pracy oraz stopień trudności wykonania.

      Zwycięzcy otrzymają nagrody, ocenę bardzo dobrą z historii oraz punkty dodatnie.

      Na prace czekamy do 25.03.2023 r.

       Organizatorzy: Ewa Gorlewska, Katarzyna Bienasz

     • Ćwierćfinał mistrzostw Polski juniorów.

      21.02.2023

      Od piątku do soboty uczniowie naszej szkoły brali udział w ćwierćfinale mistrzostw Polski juniorów organizowanych przez SUKSS Suwałki. W pierwszym meczu spotkali się z zespołem UKS Błyskawica Szczecin, po bardzo dobrej grze przegraliśmy 3:0. W drugim meczu ulegliśmy ZAKSIE Kędzierzyn Koźle 0:3. Ostatni mecz rozegraliśmy z zespołem Krasnym Stawem, również ulegając 3:0. Turniej dostarczył bardzo dużo emocji i był bardzo dobrym poligonem doświadczalnym gdzie zawodnicy zdobyli bardzo duże doświadczenie, które w przyszłym roku zaprocentuje.

      Zespół grał w składzie:

      Kapitan Maciej Hodun

      Maciej Kohlman

      Ulanowicz Patryk

      Skrajnowski Damian

      Śluż Arek

      Rymarowicz Kacper

      Bartłomiej Kohlman

      Chwiedor Adam

      Pienkosz Kacper

      Tesluk Gabriel

      Wyjazd na zawody był możliwy dzięki wsparciu Zespołu Szkół Sportowych w Ełku.

     • Dzień Bezpiecznego Internetu w ZSS

      21.02.2023

      Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org. 

      Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. 

      DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

      Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023.

      Z tej okazji uczniowie klas 8a i 8c wzięli udział w szkoleniu e- learningowym „Nie dla hejtu”.

      Anna Rutkowska

     • Machiny Leonarda da Vinci

      21.02.2023

      18 lutego 2023 roku uczniowie klasy 4b w ramach zajęć koła wybrali się do Muzeum Historycznego, gdzie obejrzeli wystawę pt. „Machiny Leonarda da Vinci”.

      Leonardo da Vinci był wybitnym malarzem, rzeźbiarzem, wynalazcą, architektem, mechanikiem i filozofem. Nieustannie dążył do poszerzania swojej wiedzy. Uczniowie mogli zapoznać się z efektami jego pracy, którymi były: drewniany rower, łożyska, czołg, helikopter, wysuwana drabina, dźwignie, korby, wsporniki. Na wystawie były również kopie obrazów „ Mona Lisa”, „ Dama z łasiczką” czy też „Ostatnia wieczerza”. Wystawa bardzo zainteresowała uczniów, tym bardziej że można było dotykać eksponatów oraz sprawdzać ich sposób działania.

      Beata Florczyk

     • Valentine's Day in ZSS

      19.02.2023

      'Valentine's Day in ZSS' to konkurs walentynkowy skierowany do całej społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół Sportowych. Ponadczasowe cytaty o miłości zostały przeniesione na plakaty przez Uczniów o niesamowitej wyobraźni. Jury konkursu miało niełatwe zadanie oceniając prace. Przyznano więc aż 2 pierwsze, 3 drugie, 3 trzecie miejsca oraz 8 wyróżnień.

      LO

      1 Alicja Zambrowska

      2 Oliwia Przyborowska

      3 Ella Bronina&Paulina Kolendo

      Wyróżnione

      Julia Szymanowska

      Wiktoria Jankowska

      Irena Cooper

      Laura Cwalina& Wiktoria Iwanczewska

      SP

      1 Kinga Stelmach

      2 Sebastian Mikołajczyk

      2 Lena Urbańczyk

      3 Adam Raczkowski

      3 lgor Górski

      Wyróżnione

      Julia Wróblewska

      Dawid Wejtman

      Igor Kowalczyk

      Tymon Tolsdorf

      Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za wszystkie piękne prace konkursowe.

      Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców ZSS za pomoc w ufundowaniu nagród,

      Kina Planet Cinema Ełk za nagrody w postaci dwóch podwójnych biletów na wybrany seans,

      Panu Zygmuntowi Sikorskiemu za wykonanie jednej z nagród za pomocą drukarki 3D.

      Serdeczne podziękowania pani Dyrektor Dorocie Karpińskiej za wybranie najlepszych prac.

      Organizatorki konkursu:

      Marlena Milewska & Edyta Ostrowska - Miękus

     • Marching Out Mental Misery

      19.02.2023

      Nasz międzynarodowy projekt eTwinning 'Marching Out Mental Misery' skupia się na sposobach walki z depresją i obniżonym nastrojem. Kolejne zadania, które wykonujemy pokazują jak radzić sobie z gorszymi emocjami.

      'Mood Box' to nasza najnowsza aktywność zaproponowana przez szkołę partnerską z Turcji.

      Zapraszamy całą społeczność ZSS do udziału w tej pozytywnej (anonimowej) akcji :) Szczegóły znajdziecie na naszej grupie FB (Marching Out Mental Misery) oraz na platformie etwinning'owej TwinSpace.

      Marlena Milewska (koordynator projektu).

     • Muzeum Historyczne w Ełku

      19.02.2023

      Klasa IVc wybrała się na wspaniałą wystawę dotyczącą Leonarda da Vinci. Mieliśmy okazję posłuchać ciekawej opowieści o życiu „człowieka renesansu”. Poznaliśmy wiele ciekawostek z życia sławnego mistrza jak i trudów, z którymi musiał się zmierzyć pnąc się na szczyty dzisiejszego uznania. Zdecydowanie ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wierne repliki modeli machin i wynalazków Leonarda da Vinci wykonanych przez wykwalifikowanych włoskich rzemieślników. Robiły wrażenie! Niejeden z nas zastanawiał się czy jego czołg można uruchomić?  A przejażdżka rowerem Leonarda z pewnością byłaby tylko z górki:-) dlaczego? Sami musicie to sprawdzić, bo już wiemy!

      Nie tylko machiny Leonarda, przykuły naszą uwagę, ale też sposób jego pisania! U nas w szkole taka umiejętność byłaby na wagę złota! Potrafił pisać obiema rękoma naraz! Jedną pisał, a drugą szkicował. Wyobrażacie sobie! W tym samym czasie odrabiać matematykę i rysować pracę z plastyki! Ale takie rzeczy tylko Leonardo!

      Rzeźbił, tworzył, malował, a my podziwialiśmy z zapartym tchem.

      Malarstwo mistrza nas bardzo zainteresowało i to na tyle, że sami postanowiliśmy spróbować swoich sił. Mona Lisa w naszym wydaniu może kiedyś też będzie sławna. Choć nie zajmie miejsca w Luwrze, ale w pokojowej wystawie na pewno znajdzie zaszczytne miejsce.

      Dziękujemy bardzo Muzeum Historycznemu za tak wspaniałą lekcję. Każdy z nas wyszedł z niedosytem wiedzy, wrażeń i twórczych inspiracji.

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Sportowych w Ełku, ul. Suwalska 15
   • 87 732 63 70
   • Suwalska 15

    19-300 Ełk
    Poland
   • Godziny pracy szkoły 7-20
   • NIP: 8481553112
   • REGON: 790371285
   • Strona archiwalna: www.archiwalna.zss.elk.pl/news.php
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • liczba odwiedzin: 100621