• I TY MOŻESZ ZOSTAĆ POETĄ MIĘDZYSZKOLNY KONKURS LITERACKI „Mówię wojnie NIE!”

      23.06.2022

      Po raz kolejny w naszej szkole zorganizowany został międzyszkolny konkurs literacki skierowany do uczniów klas IV- VIII szkół podstawowych.

      Celem konkursu było pobudzenie wrażliwości poetyckiej, stworzenie literackiej przygody dla dzieci i młodzieży oraz promocja utalentowanych młodych literatów. Organizatorami konkursu były nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Ełku, panie: Hanna Tyszko i Jolanta Rynkowska.

      Do rozstrzygnięcia konkursu została powołana komisja, w skład której wchodziły panie:

      Hanna Tyszko, Jolanta Rynkowska i Beata Makarewicz.

      Stworzone przez uczniów prace były na wysokim poziomie i dlatego komisja miała trudny wybór. Po długotrwałych naradach ustalono listę nagrodzonych prac.

      Laureatami konkursu zostali:

      I miejsce: Gabriela Gastoł- 8 klasa, SP nr7; Łucja Kacprzyk- 6 klasa, SPS nr6

      II miejsce: Natasza Płatek- 4 klasa, SP nr4; Maja Aleksandra Grygo- 7 klasa, SP nr1

      III miejsce: Zuzanna Dźwilewska- 4 klasa, SP nr4, Emilia Rogowska- 5 klasa, SP nr3

      wyróżnienia:

      1. Aleksandra Kuczyńska- 7 klasa, SP nr1

      2. Borys Bajko- 5 klasa, SP nr3

      3. Katarzyna Pasińska- 4 klasa, SP nr4

      Wszystkim uczestnikom, opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

      w rozwijaniu zdolności literackich.

     • Niezwykły świat chemii

      22.06.2022

      O tym, że doświadczenia chemiczne mogą zadziwić i poruszyć umysły dzieci było widać podczas pokazu doświadczeń, w których 21 czerwca brała udział kl. 0a.

      Dzieci z ciekawością obserwowały jak Beata przez dodanie różnych substancji zmienia kolor wywaru z czerwonej kapusty tworząc kolory tęczy, zobaczyły jak wygląda siarka jako minerał, Lena oczarowała dzieci właściwościami magnetycznymi żelaza.  Karolina  magicznie „przywróciła” kolor atramentu octem i  zrobiła ciuchcię tlenową. Doświadczenie Marysi, chromatografia bibułowa,  pokazało, że czarny atrament składa się z wielu kolorów.

      Było na co popatrzeć, ponieważ uczniowie z kółka chemicznego w składzie Karolina Suchocka 8a, Lena Rutkowska 8a, Beata Choruży 8c i Marysia Kisiel 8c pod opieką p. G. Buksińskiej przygotowali interesujące doświadczenia. Serdecznie dziękujemy za możliwość obejrzenia na żywo doświadczeń, a młodym chemikom gratulujemy zapału i udanych eksperymentów.

      Dziękujemy Aleksandrze Cholewińskiej 8a, Klaudii Warchołowskiej 2S, Agacie Okonowicz 2S i Sabinie Szałaj 7a za wsparcie techniczne J .Wychowawczyni kl. 0a – G. SacharzewskaOpiekunka koła chemicznego – G. Buksińska

     • Ogólnopolski projekt edukacyjno-społeczny

      21.06.2022

      Klasa 1b wzięła udział w ogólnopolskim projekcie na temat autyzmu. Uczniowie choć jedni z najmłodszych w szkole świetnie przyswoili wiedzę na temat autyzmu oraz perfekcyjnie wykonali wszystkie zadania z projektu:

      - Wspólnie przeczytaliśmy i omówiliśmy opowiadanie „Czarodziejka” J.M. Chmielewskiej

      - Stworzyliśmy gazetkę szkolną na temat autyzmu

      -  Uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające błękitnego motyla, będącego motywem przewodnim projektu

      - Wszyscy uczestnicy projektu na znak solidarności pozowali do „niebieskiego zdjęcia”

      - Wokół szkoły odbył się „Spacer dla Autyzmu”

      - Nasze prace przesłaliśmy organizatorom projektu, którzy stworzyli wystawę „niebieskich motylów” z całej Polski

      Poszerzanie świadomości społecznej wśród dzieci i młodzieży na temat autyzmu jest ważnym procesem w kształtowaniu pokoleń młodych, tolerancyjnych osób. Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu potrzebują społecznej akceptacji. Jest to potrzebne nie tylko samym osobom z autyzmem, ale również ich rodzinom. Im więcej będziemy wiedzieć o autyzmie, tym łatwiej będzie osobom ze spektrum autyzmu funkcjonować w społeczeństwie. Nasza akceptacja zwykle uzależniona jest od zrozumienia i świadomości, że to dziwnie krzyczące dziecko nie jest niegrzeczne i źle wychowane, ale ma autyzm. Gdy widzimy osobę na wózku inwalidzkim, niewidomą, o kulach ogarnia nas współczucie i zrozumienie sytuacji. Natomiast na widok tzw. „niegrzecznego dziecka”, którym może okazać się maluch z ADHD, ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera trudniej o wyrozumiałość czy chociażby brak wewnętrznej irytacji.  Okazuje się, że wiedza to nie wszystko. Potrzebna jest autentyczna tolerancja wśród otaczającej społeczności. Ogromne podziękowania dla wszystkich uczniów oraz Pani Małgorzaty Zdankowskiej za pomoc w realizacji projektu.

      Koordynator projektu Dagmara Awruk

     • Epi-Centrum Nauki

      21.06.2022

      W czerwcu klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Epi-Centrum Nauki  w Białymstoku. Uczniowie przenieśli się w świat, w którym nuda nie istnieje, a nauka spotyka się z zabawą, aby rozbudzać kreatywność i ciekawość świata dziecka.

      Uczniowie mogli  poznać prawa nauki poprzez samodzielnie przeprowadzone doświadczenia na interaktywnych wystawach. Każdy pasjonat nauk technicznych i przyrodniczych znalazł coś dla siebie oraz wzbogacił wiedzę poprzez udział w różnych obserwacjach i eksperymentach, świetnie się przy tym bawiąc. Można było wsiąść na motor, sterować samolotem, wytwarzać prąd, nadać wiadomość alfabetem Morse'a i postawić włosy na głowie.

      Zabawa w naukę tak bardzo przypadła do gustu uczestnikom wycieczki, że żal było wychodzić z Epicentrum.
      Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.

      B. Staniszewska, H. Borowa

     • W Muzeum Historycznym w Ełku

      21.06.2022

      Choć do Chanuki daleko, to uczniowie ZSS w Ełku mieli dzisiaj okazję  bawić się bączkiem swiwon (jid. drejdel), na którego bokach wypisane są litery: נ (nun), ג (gimel), ה (he), ש (szin), będące  pierwszymi literami słów w zdaniu: „Wielki cud zdarzył się tutaj”. Drejdle wykonali samodzielnie podczas zajęć edukacyjnych poświęconych kulturze żydowskiej w Muzeum Historycznym w Ełku. Warsztaty poprzedziła prelekcja dotycząca najważniejszych faktów z historii Żydów w Polsce, obyczajów żydowskich. Podczas jej trwania mieliśmy okazję obejrzeć zgromadzone eksponaty, wysłuchać wypowiedzi rabina goszczącego w Ełku i uzupełnić kartę pracy.

      Zajęcia zakończyliśmy zwiedzaniem wystawy,, Pełno ich nigdzie... '' Teraz już ani Edelman, ani menora, ani bączki chanukowe  nie będą nam pusto brzmiącymi nazwami..

     • Wycieczka do Mamuciej Doliny

      21.06.2022

      09.06.2022r. klasy 1a i 1b wybrały się na wycieczkę do „Mamuciej Doliny”.

      Pan Marek Dąbrowski właściciel doliny, w ciekawy sposób przeniósł nas wszystkich w daleką przeszłość. Poznaliśmy życie pradawnego człowieka w Osadzie z epoki kamienia.

      Nauczyliśmy się rozpalać ogień bez użycia zapałek czy zapalniczki. Tu siłą musiały wykazać się Panie. To wprawiło wszystkie dzieci w ogromny zachwyt oraz większe zainteresowanie tematem.

      Jednak największą atrakcją była eksploracja stanowiska archeologicznego. Dzieci wcieliły się w role archeologów i miały możliwość samodzielnego wyszukiwania śladów prehistorii. Jakże były zdumione kiedy pod piaskiem odnajdywały kości, pazury itp. To było niesamowite przeżycie.

      Mieliśmy możliwość ucierania zbóż na żarnach kamiennych z czego powstawała mąka. Wędziliśmy mięso na wędzarce neandertalskiej. Rozpaliliśmy ognisko i wspólnie piekliśmy kiełbaski.

      Wszystkie dzieci miały możliwość nauki strzelania z prawdziwego łuku. Po szkoleniu i omówieniu dzieci brały udział w konkursie na najlepszego strzelca.

      Cały wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci.

      Organizatorzy wyjazdu – Anna Kuczyńska, Małgorzata Zdankowska

      Opiekunowie – Kamila Kęsicka, Dagmara Awruk

     • Światowy Dzień Bez Tytoniu

      21.06.2022

      W 1987 r. państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia ustanowiły Światowy Dzień Bez Tytoniu. Od tamtej pory jest on obchodzony każdego 31 maja.

      Ten dzień po raz kolejny również zaakcentowali  uczniowie klas 4-8, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie Nie pal proszę, bo dymu nie znoszę.

      Ze względu na ogromną ilość i różnorodność prac, konkurs odbył się w dwóch kategoriach.

      W kategorii klas 4-5:

      1 miejsce: Bartosz Szymczyk klasa 5B

      2 miejsce: Maria Tyszkiewicz 4B

      3 miejsce: Filip Suchocki 5B

      Wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie: Damian Łajewski 5B, Natalia Kowalska 4B,  Kajetan Sobolewski 5B

      W kategorii klas 6-8:

      1 miejsce: Natalia Maciorowska 6A

      2 miejsce: Nikola Kanoza 7A

      3  miejsce: Mateusz Stypułkowski 6A

      Wyróżnienie otrzymała Julia Żurawska 7D

      Gratulujemy i  dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie !

      Organizatorki konkursu: Marta Małkowska, Kamila Kęsicka, Małgorzata Klimach

     • Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej” dla klas I-III

      20.06.2022

      Z radością informujemy, że znane są już wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”, do którego pierwszy raz przystąpili najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Uczestnicy wykorzystali wiedzę matematyczną, polonistyczną, przyrodniczą i społeczną. Wykazując się dużą wiedzą, tym samym uzyskali bardzo wysokie wyniki. Składamy gratulacje wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, wykazując zaangażowanie w naukę, ambicję i chęć zmierzenia się z uczniami z całego kraju. Cieszymy się ogromnie, że aż tylu naszych uczniów zajęło wysokie miejsca. Gratulujemy!
      Laureatami konkursu zostali:

      Michał Bienasz kl. 1a

      Julian Dudek kl. 1a

      Zuzanna Sienkiewicz kl. 1a

      Anita Zdankowska kl. 1a

      Iwo Kruszewski kl. 2a

      Jan Lengiewicz kl. 2a

      Alicja Rydzewska kl. 2a

      Oliwia Jelska kl. 2a

      Maja Smoleńska kl. 2a

      Antonina Chodkiewicz kl. 2b

      Weronika Sadowska kl. 2b

      Zuzanna Łukaszewicz kl. 2b

      Julia Dobkowska kl. 3a

      Dawid Wrzesień kl. 3a

      Elena Świerzbutowska kl. 3a

      Zuzanna Butkiewicz kl. 3b

      Pola Wiczołek kl. 3b

      Zofia Sawicka kl. 3c

      Franciszek Janczewski kl. 3c

     • Liga zadaniowa – wyniki konkursu!

      20.06.2022

      Uczniowie klas 4-8 SP przez cały rok szkolny rozwiązywali zestawy zadań konkursowych w swoich poziomach wiekowych. Oto wyniki konkursu:

      Klasa 5

      I miejsce - Szymon Królczyk

      II miejsce - Bartosz Szymczyk

      Klasa 7

      I miejsce - Katarzyna Safiejko

      II miejsce - Julia Jelska

      Klasa 8

      I miejsce - Lena Rutkowska

      II miejsce - Maya Holcman Mocarska

      III miejsce - Kamil Rymarowicz

      Wyróżnienie - Maja Guzek

      Gratulujemy laureatom! Wręczenie dyplomów i drobnych nagród nastąpi podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

                                                                         Zespół matematyków w ZSS

     • IV miejsce Mistrzostw Polski Szkół Podstawowych

      20.06.2022

      W dniach 16-19.06.2022 w oddalonych aż o 700km od Elku Głuchołazach odbył się Ogólnopolski Finał Igrzysk Dzieci w Piłce Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych organizowany przez Szkolny Związek Sportowy. Na turniej przyjechali Mistrzowie Województw prawie z całej Polski. Reprezentanci Szkoły Podstawowej Sportowej nr 6 w Ełku w końcowej klasyfikacji zajmują IV miejsce  w Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych. Jest to wielki sukces podopiecznych Tomasza Kowalko. Pozostaje lekki niedosyt, ponieważ nasi uczniowie otarli się o brązowy medal, tracąc tylko jeden punkt do III miejsca ogólnopolskich zawodów.

      Najlepszym bramkarzem Mistrzostw został zawodnik naszej drużyny Dawid Wenda, serdeczne gratulacje.

      Brawo Drużyna, Brawo Szkoła Sportowa! 

      Wyjazd finansowany przez  Zespół Szkół Sportowych w Ełku, Urząd Miasta w Ełku oraz Szkolny Związek Sportowy w Olsztynie.

      BYĆ LEPSZYM KAŻDEGO DNIA !

     • Ełcka Stacja Uzdatniania Wody

      19.06.2022

      Dnia 14 czerwca 2022 roku uczniowie klasy VII C i VIII A wraz z opiekunami P. Beatą Florczyk, Małgorzatą Grońską, Jerzym Sowulewskim, Anetą Dobkowską i Grażyną Buksińską uczestniczyli w wycieczce do Ełckiej Stacji Uzdatniania Wody. Po terenie obiektu oprowadzał nas kierownik zakładu P. Janusz Gołaszewski.

      Ełcka Stacja Uzdatniania Wody zlokalizowana jest na obrzeżach Ełku. Jest obiektem nowoczesnym, zautomatyzowanym o komputerowo zoptymalizowanych i zrównoważonych parametrach pracy poszczególnych etapów uzdatniania wody.

      Aktualnie woda, z wyżej opisanej stacji, dostarczana jest do 40 miejscowości powiatu ełckiego.

      Na terenie znajduje się ujęcie wody w skład którego wchodzą studnie głębinowe podłączone do wspólnego kolektora. Są to studnie wiercone o głębokości 16-40 m.

      Głównymi procesami technologicznymi uzdatniania wody jest aeracja oraz filtracja w dziesięciu filtrach ciśnieniowych. Produktem końcowym jest woda o śladowej zawartości żelaza i manganu. Ostatnim etapem jest dezynfekcja wody przy zastosowaniu najnowocześniejszej dostępnej technologii wykorzystującej promieniowanie UV o 100% skuteczności działania bakteriobójczego.

      Wysoką jakość wody jako produktu do bezpośredniego spożycia potwierdzają cykliczne badania wewnętrzne i zewnętrzne.

      W trakcie wycieczki uczniowie dowiedzieli się jak przebiega proces technologiczny, obejrzeli hale produkcyjne, uczestniczyli w konkursie wiedzy międzyprzedmiotowej. Uczniowie, którzy wykazali się największą wiedzą zostali nagrodzeni.

      Na zakończenie odbyły się rozgrywki sportowe. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali na koniec drobne upominki.

      Organizatorzy:

      Beata Florczyk, Małgorzata Grońska, Jerzy Sowulewski, Aneta Dobkowska.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ „JAN PAWEŁ II – ZAWSZE OBECNY W MOIM ŻYCIU”

      19.06.2022

      W maju w Zespole Szkół Sportowych w Ełku został przeprowadzony konkurs „Jan Paweł II zawsze obecny w moim życiu.” Konkurs dedykowany był do uczniów klas V-VIII SP oraz III LO. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć prezentację multimedialną obrazującą życie Jana Pawła II.

      Celem konkursu było przybliżenie sylwetki największego Polaka – Pielgrzyma oraz upamiętnienie postaci człowieka wszech czasów – Jana Pawła II, którego wspominaliśmy 18 maja, w dniu jego urodzin.

      Do nauczycieli wpłynęło wiele prac. Wybór był bardzo trudny, jednak postanowiliśmy przyznać nagrody następującym osobom:

      I miejsce - Urbanowicz Szymon kl. 5c

      II miejsce – Gabriela Wierzbicka kl. 5a

                         - Aleksandra Kłosek kl. 5a

      III miejsce – Amelia Kuczyńska kl. 5a

                          - Łucja Kacprzyk kl. 6a

      Wyróżnienie - Piotr Prostko kl. 5d

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

      Organizatorzy konkursu: Marta Małkowska, Magdalena Dołęga

     • Uczymy się języków w szkole sportowej

      15.06.2022

      W czerwcu 2022 w naszej szkole odbyły się spotkania i prezentacje związane z upowszechnianiem projektu Erasmus+ pod tytułem "Uczymy się języków w szkole sportowej".

      Uczestnicy projektu opowiadali o swoim udziale w projekcie, wskazywali jego mocne strony, pokazywali korzyści płynące z udziału w projekcie oraz zachęcali do udziału w podobnych projektach.

      14 czerwca zaprosiliśmy nauczycieli z innych szkół w naszym mieście, aby opowiedzieć im o przygotowaniu projektu,  o przeprowadzonych działaniach, mobilnościach i celach projektu, które zostały zrealizowane i które osiągnęliśmy.

      Dzielenie się rezultatami  umożliwiło nam dotarcie z informacją o programie Erasmus+ do szerokiej grupy odbiorców,  w rezultacie tego rozszerzyliśmy wpływ naszej organizacji na społeczność lokalną, podnieśliśmy prestiż szkoły w środowisku i wypromowaliśmy idę mobilności i uczenia się przez całe życie wśród kadry, rodziców, uczniów i społeczności lokalnej. 

     • „Zielona szkoła”

      15.06.2022

      7 czerwca uczniowie klas III  wyruszyli na czterodniową wycieczkę nad morze.

      Swoją przygodę zaczęli od zwiedzania zamku w Malborku, gdzie mieszczą się tak cenne zbiory, jak np. jedna z największych w Europie kolekcja średniowiecznych elementów architektonicznych, unikatowy w skali światowej zbiór artystycznych wyrobów z bursztynu, efektowny zestaw dawnej broni i uzbrojenia, czy nawiązująca do historycznych mennic malborskich bogata kolekcja numizmatów. Po obiedzie ruszyli do miejsca docelowego- Łeby.

      W nadmorskiej miejscowości na uczniów czekało wiele atrakcji. Zwiedzali Illuzeum, chodzili po ruchomych wydmach, pływali statkiem po morzu. Odwiedzili największe w Polsce fokarium, gdzie niezapomnianych emocji dostarczyło im pirackie przedstawienie teatralne, w którym główne role grały cudowne Uchatki Kalifornijskie. Ostatniego dnia wyprawy, nasi uczniowie skierowali się do Łeba Parku. Czekało tam na nich wiele niespodzianek… Największą z nich okazały się zjeżdżalnie wodne. Zjazd na pontonach był świetną okazją na ochłodę w gorący dzień. Uczniowie szaleli również na placu zabaw i zamku strachu, jeździli pojazdami Flinstonów oraz podziwiali piękne widoki z ogromnego koła młyńskiego. Na koniec pobytu w Parku Dinozaurów wybrali się do Kina 7D.

      Program wycieczki był tak urozmaicony, że nie było czasu na nudę. Na szczęście nie zabrakło też wspólnych wyjść na lody, gofry i na podziwianie  zachodu słońca podczas spaceru brzegiem morza. Uczniowie zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili po 4 dniach do domów.

     • Zrób kabaret, po prostu zrób kabaret…

      15.06.2022

      Pod takim hasłem 15 czerwca odbył się w naszej szkole Pierwszy Międzyklasowy Kabareton Zielonych, w którym zmagali się młodzi adepci sztuki scenicznej z klas 4 – 8 szkoły podstawowej i 1 – 3 liceum. Całość wspaniale poprowadzili uczniowie klasy 1L Jakub Szociński i Tymon Giewiel.

      Jury w składzie: pani Dorota T. Karpińska, pani Joanna Kupidłowska i pani Katarzyna Bienasz po obejrzeniu przygotowanych scenek i burzliwych obradach ogłosiło:

      I miejsce  - klasa 1L za skecz „Antygona”

      II miejsce – klasa 7e (nasi koledzy z Ukrainy) za skecz „Dama na wieży”

      III miejsce – klasa 8a za skecz „Królewna Śnieżka i krasnoludki”.

      Wszyscy wypadli świetnie, a publiczność śmiała się do rozpuku. Do kolejnej rywalizacji zapraszamy w następnym roku szkolnym.

      Organizatorzy: Beata Makarewicz, Teresa G. Gorajewska

      Zdjęcia: Teresa G. Gorajewska

      Wkrótce dłuższa relacja…

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Sportowych w Ełku, ul. Suwalska 15
   • 87 732 63 70
   • Suwalska 15

    19-300 Ełk
    Poland
   • Godziny pracy szkoły 7-20
   • NIP: 8481553112
   • REGON: 790371285
   • Strona archiwalna: www.archiwalna.zss.elk.pl/news.php
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • liczba odwiedzin: 100622