• Wycieczka z okazji Dnia Dziecka

      08.06.2021

      Po powrocie w końcu do szkoły klasy 4 w Dzień Dziecka wybrały się na wycieczkę. Brali w niej udział uczniowie i uczennice z klas 4a, 4b i 4c oraz 5a. Wyjazd zaczął się wcześnie- o 6.20 ruszyliśmy w kierunku Kętrzyna do fabryki bombek- tam obok zwiedzania fabryki była zabawa oraz praca nad zrobieniem własnych bombek.  Następnie udaliśmy się do Mazurolandii i Parku Miniatur Warmii i Mazur- tam z kolei po przejściu ścieżki edukacyjnej był czas na zabawę w Małpim Gaju. A do tego było także wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku. Po południu zmęczeni, ale i zadowoleni uczniowie wrócili do domów. Mogli ten dzień spędzić ze sobą, niektórzy po naprawdę długim niewidzeniu się w czasie zdalnego nauczania. Wychowawcy: Edyta Ostrowska, Marzena Tyborska, pomocą służyli także Marta Małkowska oraz Paweł Duba.

      Tekst: Marzena Tyborska       zdjęcia: Edyta Ostrowska

     • Wyjście do Muzeum Historycznego na wystawę Skarb z ulicy Głównej

      05.06.2021

      21 maja 2021 roku uczniowie klasy 4a pod opieką wychowawczyni Edyty Ostrowskiej oraz pani Marty Małkowskiej odwiedzili Muzeum Historyczne w Ełku, gdzie podczas zajęć z wychowawcą mieli możliwość obejrzenia wystawy pokazującej zawiłe dzieje naszego miasta. Skarb z Ulicy Głównej to ponad pół tysiąca XVII-wiecznych monet pochodzących z wielu krajów Europy, które zostały odnalezione przez członków Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Jaćwież”. Uczniowie obejrzeli film pokazujący jak członkowie stowarzyszenia dokonali tego odkrycia, przeszukując wykrywaczami metalu hałdy ziemi, którą zdjęto i wywieziono z placu budowy przy wymianie nawierzchni ulicy Wojska Polskiego.

      Wystawa liczy około 507 srebrnych monet z pierwszej połowy XVII wieku, są tam m.in. monety polskie, szwedzkie, duńskie, niderlandzkie i szkockie o różnych nominałach, w tym półtoraki, szelągi, orty, trojaki, grosze i pensy. Serdecznie dziękujemy pracownikom Muzeum Historycznego w Ełku, którzy w ciekawy i przystępny sposób opowiedzieli dzieciom historię naszego miasta.

      Tekst i zdjęcia E. Ostrowska

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „ŻYJĘ BEZ UZALEŻNIEŃ”

      04.06.2021

      31 maja 2021 roku został rozstrzygnięty konkurs na prezentację multimedialną „ŻYJĘ BEZ UZALEŻNIEŃ”. Konkurs był adresowany do uczniów klas V-VIII Szkoły Podstawowej. Zadaniem uczniów było wykonanie prezentacji multimedialnej na temat profilaktyki uzależnień. Prace konkursowe przybliżyły temat dotyczący szkodliwości używek, szczególnie dla młodych ludzi oraz promowały zdrowy styl życia, bez stosowania alkoholu, papierosów, narkotyków, środków psychoaktywych tzw. dopalaczy. Komisja konkursowa oceniła prace pod względem profilaktycznego przekazu treści, oryginalności, pomysłowości oraz czytelności wykonanej prezentacji.

      Uczniowie, których prace zostały nagrodzone:

      I miejsce PATRYCJA LUTOW klasa VIC

      II miejsce LENA RUTKOWSKA klasa VIIA

      III miejsce ŁUCJA KACPRZYK klasa VA

      Wyróżnienia:

      JULIA JELSKA klasa VIA

      WIKTORIA RYDZEWSKA klasa VIA

      WIKTORIA PIEŚNIKOWSKA klasa VIID

      DANIELA ZALEWSKA klasa VIIA

      KAMIL RYMAROWICZ klasa VIIA

      FILIP DETKIEWICZ klasa VIID

      MIKOŁAJ JASTRZĘBSKI klasa VIIIA

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy autorom nagrodzonych prac.

      Organizatorzy konkursu: Marta Małkowska, Małgorzata Klimach, Magdalena Dołęga

     • Liga zadaniowa – wyniki konkursu!

      04.06.2021

      Uczniowie klas 4-8 SP przez cały rok szkolny rozwiązywali zestawy zadań konkursowych w swoich poziomach wiekowych. W konkursie wzięło udział trzydziestu dwóch uczniów Szkoły Podstawowej  Oto wyniki konkursu:

      Klasy 4-5 SP

      I miejsce – Szymon Królczyk, klasa 4b

      II miejsce – Bruno Kruszewski, klasa 4a

      III miejsce – Maksymilian Has, klasa 4d

      Klasy 6 SP

      I miejsce – Julia Jelska, klasa 6a

      II miejsce – Kacper Korenkiewicz, klasa 6b

      III miejsce – Jakub Wenda, klasa 6b

      Klasy 7 SP

      I miejsce – Lena Rutkowska, klasa 7a

      II miejsce – Maja Guzek, klasa 7a

      III miejsce – Małgorzata Dawidowska, klasa 7a

      Wyróżnienia:

      Aleksandra Cholewińska, klasa 7a

      Maya Holcman-Mocarska, klasa 7a

      Kamil Rymarowicz, klasa 7a

      Klasy 8 SP

      I miejsce – Mikołaj Jastrzębski, klasa 8a

      II miejsce – Iga Rutkowska, klasa 8b

      Gratulujemy laureatom! Wręczenie dyplomów i drobnych nagród nastąpi podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

                                                                         Zespół matematyków w ZSS

     • Wyniki konkursu Kangur Matematyczny 2021

      01.06.2021

      W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział aż sześćdziesięciu pięciu uczniów naszej szkoły.  Wyróżnienia uzyskali:

      Kategoria Żaczek:

      Adam Wasilewski – klasa 2b

      Franciszek Janczewski– klasa 2c

      Zuzanna Butkiewicz – klasa 2b

      Kategoria Maluch:

      Maja Miezio – klasa 3a

      Kategoria Beniamin:

      Kacper Korenkiewicz – klasa 6b

      Kategoria Kadet:

      Iga Rutkowska - klasa 8b

      Lena Rutkowska – klasa 7a

      Weronika Koniecko – klasa 7a

      Gratulujemy  naszym finalistom, nauczycielom i rodzicom!

      Dyplomy i nagrody za konkurs zostaną wręczone podczas zakończenia roku szkolnego.

     • Ogólnopolski Konkurs FOX

      30.05.2021

      Uczniowie Szkoły Podstawowej Sportowej nr 6 po raz kolejny mieli szansę sprawdzić swoje umiejętności językowe w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego "FOX", który pomyślany jest jako forma intelektualnej zabawy językowej. Wszystkim uczniom pragnę serdecznie pogratulować wysokich wyników, które uplasowały się w 7-11 staninach. Na szczególne wyróżnienie zasługują nasi finaliści.

      Wyniki nagradzane dyplomem oraz nagrodą uzyskali:

      Lena Rutkowska, wynik bardzo dobry

      Szymon Głowacki, wynik dobry

      Lana Rutkowska otrzymuje nagrodę I stopnia, natomiast uczeń Szymon Głowacki otrzymuje nagrodę II stopnia.

      Nagrody i dyplomy dla uczniów oraz podziękowania dla nauczycieli-opiekunów zostaną wręczone na koniec roku szkolnego.

      Serdecznie chciałabym pogratulować wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie a szczególnie dzieciom, którym zabrakło niewiele, aby móc cieszyć się tytułem finalisty. Idze Rutkowskiej, Patrycji Lutow, Fabianowi Iliaszuk, Natalii Klimach, Małgorzacie Dawidowskiej, Mayi Mocarskiej, Samuelowi Gajewskiemu oraz Kasi Safiejko. Mamy nadzieję, że w następny roku również oni zostaną laureatami, ze względu na fakt, iż w tym roku zabrakło im od 1 do 3 dobrych odpowiedzi. Wszyscy uczniowie wymienieni powyżej mieli powyżej 100 punktów na 150 możliwych do uzyskania.

      Opiekun konkursu: Edyta Ostrowska

     • Przedstawienie Królewna Gburka w ZSS Ełk

      23.05.2021

      Dnia 20 maja 2021 roku w Zespole Szkół Sportowych uczniowie klasy 4a pod opieką wychowawczyni i nauczycielki angielskiego Pani Edyty Ostrowskiej wystawili przedstawienie pod tytułem Królewna Gburka.

      Uczniowie klasy 4a Ignacy B. oraz Aleks L.- Książę, Ola S. i Gabriela W. jako damy dworu, Lidia L. jako królewna, Michał S. jako król, Malwina Z. jako wróżka oraz uczennica klasy 5a Natalia M. jako królowa mieli utrudnione zadanie, ponieważ uczyli się ról podczas pracy zdalnej i mieli możliwość spotkania się na żywo i przećwiczenia przedstawienia dopiero w tym tygodniu. Przedstawienie zostało pokazane klasom I-III SP 6 w ramach realizacji projektu międzynarodowego E-Twinning Beyond Borders Buddies not Bullies, w którym uczniowie uczestniczą od września 2020 roku. Dzieci oglądały przedstawienie w wersji angielskiej, a następnie w wersji polskiej. W ramach podsumowania uczniowie odpowiadali na pytania prowadzącej o czym była sztuka i jaki morał wynika z przedstawionej bajki. Uczniowie zauważyli, iż mowa grzeczna, uśmiech na ustach, pozwala porozumieć się szybciej. Królewna zachowując się niegrzecznie zraziła do siebie księcia. Celem bajki było uświadomienie dzieciom, iż nawyki używania słów: dzień dobry, do widzenia, dziękuję, proszę, przepraszam, kształtują się już od najmłodszych lat, dlatego każdy powinien wiedzieć jak należy zachować się w różnych sytuacjach. Wszyscy chcemy być kulturalni i być z godnością oraz życzliwością traktowani przez innych.

      Tekst i zdjęcia E. Ostrowska

      Zapraszamy na II część przedstawienia https://www.youtube.com/watch?v=1R1Jyjhl3cM

     • 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      21.05.2021

      3 maja 2021 roku minęła 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest drugą konstytucją na świecie, po amerykańskiej z 1787 roku. Dzień ten został uznany świętem już w 1791 roku, ponownie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Od 1946 roku aż do 1990 roku świętowanie 3 Maja było zakazane przez władze komunistyczne.

      Autorami Konstytucji 3 Maja byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i ks. Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad, w trakcie których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego (1788–1792) wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej, gdyż pobierali jurgielt (niem. Jahrgeld – roczna pensja), czyli stałe łapówki. Jurgielt płaciła przede wszystkim caryca Katarzyna II zdrajcom w Polsce. Okazja do uchwalenia konstytucji nadarzyła się 3 maja 1791 roku, gdyż wielu jej przeciwników nie powróciło jeszcze z wielkanocnego urlopu. Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Wprowadziła ona następujące zmiany w prawie:

      • konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą
      • ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, tak zwanej gołoty. Celem ograniczeń względem szlachty było zapobieżenie możliwości przekupstwa, biednego szlachcica przez agentów obcego państwa
      • konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu, mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej a także prawo nabywania szlachectwa. Miasta miały prawo do wysłania na Sejm 24 plenipotentów jako swoich przedstawicieli, którzy mieli głos w sprawach dotyczących miast. Akt ten obejmował pospólstwo opieką prawą i administracji rządowej
      • konstytucja znosiła takie „narzędzia władzy szlacheckiej” jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany oraz ograniczała prawa sejmików ziemskich 
      •  w dniu ustanowienia Konstytucji 3 Maja przestaje istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów a w jej miejsce zostaje powołana Rzeczpospolita Polska 
      •  zniesiona zostaje też wolna elekcja, która w wieku XVIII w ogóle się nie sprawdziła, jej miejsce zastępuje władza dziedziczna, którą po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego miał przejąć władca z dynastii Wettynów
      •  aby czuwać nad bezpieczeństwem wprowadzono stałą armię, której liczebność miała sięgać 100 tysięcy żołnierzy, oraz ustanowiono podatki w wysokości 10% dla szlachty i 20% dla duchowieństwa – gołota, mieszczanie i chłopi byli zwolnieni z płacenia podatku
      • katolicyzm został uznany za religię panującą, jednocześnie zapewniono swobodę wyznań, choć apostazja wciąż była uznawana za przestępstwo
      •  aby konstytucja była zawsze aktualna co 25 lat miał się zbierać Sejm Konstytucyjny, który miałby prawo zmienić zapisy w konstytucji.

      Konstytucja 3 Maja przetrwała czternaście miesięcy. Magnateria często na zlecenie agentów pruskich czy rosyjskich nie mogła już kupczyć ustawami, czy zgłaszać liberum veto ustami przekupionych posłów. W związku z tym 27 kwietnia 1792 roku w Petersburgu zawiązała się konfederacja później nazwana targowicką (jest ona synonimem zdrady oraz zdrajców Polski). Należeli do niej Szczęsny Potocki, Ksawery Branicki i Seweryn Rzewuski. Na ich „prośbę” połączone siły targowiczan 20 tysięcy i armii rosyjskiej w liczbie 97 tysięcy wkroczyły do Polski. Rzeczpospolita wystawiła łącznie 55–56 tysięcy żołnierzy. Mimo kilku wygranych bitew, kiedy wojska rosyjskie dotarły pod Warszawę, król zdecydował się na kapitulację i przyłączenie do targowiczan. W chwili kapitulacji wojska polskie nie były ani pobite, ani rozproszone, dysponowały pełnym uzbrojeniem i znacznymi zapasami amunicji. Jednak sen o wolności umarł na kolejny wiek, gdyż w 1793 roku Rosja i Prusy dokonały drugiego rozbioru Polski, a w 1795 roku trzeciego rozbioru, do którego przystąpiła także Austria.

      Witaj Majowa Jutrzenko, znana też jako: Mazurek 3 Maja, Trzeci Maj, Trzeci maj Litwina – pieśń związana z Konstytucją 3 Maja. Zarówno autor słów jak i melodii nie jest znany. Wiadomo, że pieśń ta inspirowana była wierszem Rajnolda Suchodolskigo. Niektóre źródła podają, że melodię do tej pieśni patriotycznej skomponował sam Fryderyk Chopin. Również konkretna data powstania tej pieśni nie jest pewna, najprawdopodobniej był to rok 1831. Pieśń Witaj Majowa Jutrzenko to jedna z najpiękniejszych i zarazem najbardziej żwawych i wesołych patriotycznych pieśni.

      „Witaj Majowa Jutrzenko”

      Witaj majowa jutrzenko
      Świeć naszej polskiej krainie,
      Uczcimy ciebie piosenką,
      Która w całej Polsce słynie.

      Witaj maj, trzeci maj,
      U Polaków błogi raj.

      Nierząd braci naszych cisnął,
      Gnuśność w ręku króla spała,
      A wtem trzeci maj zabłysnął -
      I nasza Polska powstała.

      Witaj maj, trzeci maj,
      Wiwat wielki Kołłątaj!

      Witaj dniu trzeciego maja,
      który wolność nam zwiastujesz.
      Pierzchła już ciemiężców zgraja.
      Polsko, dzisiaj tryumfujesz!

      Witaj maj, trzeci maj,
      U Polaków błogi raj.

      Ale chytrości gadzina
      Młot swój na nas gotowała,
      Z piekła rodem Katarzyna
      Moskalami nas zalała.

      Chociaż kwitł trzeci maj,
      Rozszarpano biedny kraj.

      Wtenczas Polak z łzą na oku
      Smutkiem powlókł blade lice
      Trzeciego maja co roku
      Wspominał lubą rocznicę.

      I wzdychał: Boże daj,
      By zabłysnął trzeci maj!

      Na ustroniu jest ruina,
      W której Polak pamięć chował,
      Tam za czasów Konstantyna
      Szpieg na nasze łzy czatował.

      I gdy wszedł trzeci maj
      Kajdanami brzęczał kraj.

      W piersiach rozpacz uwięziona
      W listopadzie wstrząsła serce,
      Wstaje Polska z grobów łona,
      Pierzchają dumni morderce.

      Błysnął znów trzeci maj
      I już wolny błogi kraj!

      Próżno, próżno, Mikołaju
      Z paszcz ognistych w piersi godzisz,
      Próżno rząd wolnego kraju
      Nową przysięgą uwodzisz.

      To nasz śpiew: wiwat maj!
      Niech przepadnie Mikołaj!

      O zorzo trzeciego maja!
      My z twoimi promieniami
      Przez armaty Mikołaja
      Idziem w Litwę z bagnetami.

      Wrogu, precz! Witaj maj
      Polski i litewski kraj!


      Zachęcam do wysłuchania tej patriotycznej pieśni: https://www.youtube.com/watch?v=SDO6h439wR8

      Prezydencki minister prof. Krzysztof Szczerski poinformował, że ponad 30 przywódców z różnych państw złożyło na ręce Prezydenta RPAndrzeja Dudy gratulacje z okazji Święta Narodowego w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. „W imieniu mieszkańców Stanów Zjednoczonych serdecznie pozdrawiam i gratuluję z okazji obchodzonego przez Polskę Święta Konstytucji” – napisał w depeszy gratulacyjnej Prezydent USA Joe Biden. Podkreślił, że od uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Polacy stawali przed wieloma wyzwaniami, ale „wytrwali, by stać się silniejszymi i bardziej odpornymi, dając nadzieję i inspirację ludziom na całym świecie”.

      Z kolei Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zaznaczył, że uchwalona przez polski Sejm na Zamku Królewskim w Warszawie Konstytucja 3 Maja jest „kamieniem milowym w dziejach Europy”. Jak zauważył, „była ona pierwszą nowoczesną konstytucją na kontynencie europejskim i wyrazem przemian społeczno-politycznych dokonujących się w dobie oświecenia”, a także „utorowała drogę systemowi wartości liberalno-demokratycznych Europy, które stanowią podstawę naszej dzisiejszej Unii Europejskiej”.

      Gratulacje nadesłał także Prezydent Rosji. „Proszę przyjąć życzenia z okazji Święta Narodowego Polski – dnia Konstytucji 3 maja. Życzę Panu zdrowia i sukcesów, a wszystkim obywatelom Polski – pomyślności i rozkwitu” – napisał w depeszy gratulacyjnej Władimir Putin.

      Natomiast przywódca Chin Xi Jinping wskazał w depeszy gratulacyjnej, że „od ubiegłego roku, kiedy Chiny i Polska pomagają sobie wzajemnie, ramię w ramię walczą z epidemią, nasze relacje dwustronne nieustannie się rozwijają, a nasza współpraca pragmatyczna dostała nowe życie”.

      Andrzej Mocarski

      Bibiografia:

      Łojek J., „Geneza i obalenie Konstytucji 3 Maja”, Lublin 1986.

      „Konfederacja targowicka”, w: „Encyklopedia szkolna – Historia”, Warszawa 1995.

      http://libr.sejm.gov.pl/tek01/txt/kpol/1791.html

      https://www.youtube.com/watch?v=SDO6h439wR8

      https://www.polskatradycja.pl/historia-polski/wydarzenia/konstytucja-3-maja.html

      https://projektblonie.pl/swieto-narodowe-trzeciego-maja-postaci-historyczne-na-obrazie-jana-matejki/

      http://libr.sejm.gov.pl/tek01/txt/kpol/1791.html (pełny tekst Konstytucji 3 Maja)

      https://www.prezydent.pl/kancelaria/bpm/aktualnosci/wydarzenia-/art,18,przywodcy-usa-chin-niemiec-i-rosji-przyslali-gratulacje-z-okazji-swieta-konstytucji-3-maja.html

     • Projekt Drużyna Energii

      21.05.2021

      Nowa galeria Projekt Drużyna Energii została dodana do albumu fotograficznego

      Drużyna Energii to akcja, która ma na celu zachęcić młodzież do aktywności fizycznej poprzez wspólną zabawę i rywalizację z rówieśnikami ze szkół z całej Polski. W tym roku odbywa się już czwarta edycja, do której spośród ponad czterystu zgłoszeń zakwalifikowany został Zespół Szkół Sportowych.

      Zadaniem każdej ze szkół w cyklicznej rywalizacji jest nagrywanie filmów, dokumentujących jak uczniowie wykonują ćwiczenia przygotowane przez ambasadorów akcji. W tej edycji zadania podzielone zostały na cztery grupy: Drużyna Mocy, Drużyna Koszykarzy, Drużyna Piłkarzy Nożnych, Drużyna Energetyczna.

      20 maja uczniowie różnych klas Zespołu Szkół Sportowych wykonywali ćwiczenia zaproponowane przez ambasadorów akcji. Każdy zestaw składał się z czterech ćwiczeń (np. spacer farmera, wykroki w bok, wykroki z obciążeniem czy płotki przeskoki), celem było, aby jak najwięcej osób powtórzyło trening mistrza.

      Więcej o projekcie: Drużyna Energii: projekt sportowy dla uczniów klas 5-8. Sportowcy i Energa z Grupy ORLEN zapraszają! (druzynaenergii.pl)

      Koordynator akcji: Katarzyna Cholewińska

      Odpowiedzialni za próby: Paweł Duba, Grzegorz Orzeł, Krzysztof Konowalski, Adrian Wojciechowski

      Tekst i zdjęcia: Teresa G. Gorajewska

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Sportowych w Ełku, ul. Suwalska 15
   • sekretariat@zss.elk.pl
   • sekretariat@zss.elk.pl
   • 87 732 63 70
   • Suwalska 15
   • Godziny pracy szkoły 7-20
   • NIP: 8481553112
   • REGON: 790371285
   • Strona archiwalna: www.archiwalna.zss.elk.pl/news.php
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • liczba odwiedzin: 10323