• Święto Dnia Wody

      09.04.2024

      #Błękitni aktywni

      Aktywni Błękitni – uczniowie naszej szkoły podstawowej włączyli się w działania związane z obchodami tegorocznego Światowego Dnia Wody.

      04.04. uczniowie wzięli udział w konkursach i quizach terenowych. Utrwalili wiadomości o znaczeniu wody oraz sposobach dbania o nią. Pobraliśmy próbki wody, a następnie, już w szkole, odkrywaliśmy "co tam w wodzie widać". Podczas zajęć rozmawialiśmy o znaczeniu wody, sposobach jej ochrony i oszczędzania. Zajęcia pokazały, że „wodne zagadnienia” są uczniom dobrze znane.

      Dnia  4.04.202 roku 18 uczniów klasy V b uczestniczyło w zajęciach w Centrum Edukacji Ekologicznej. Tematem zajęć było "Monitorowanie wód jeziora Ełckiego"

      Zajęcia rozpoczęliśmy od krótkiego spaceru nad jezioro oraz pobrania próbek wody do przeprowadzenia dalszych badań.

      Uczniowie pracowali z wykorzystaniem walizek EKO.

      Klasa została podzielona na pięć grupy, które określały:

      - grupa I - twardość wody

      - grupa II - zawartość azotanów

      - grupa III - zawartość azotynów

      - grupa IV - zawartość fosforanów

      - grupa V - określała pH wody z jeziora

      W wyniku badań uczniowie stwierdzili,że w wodzie znajdują się zarówno azotany jak i azotyny w ilościach niepowodujących zagrożenie dla zdrowia człowieka. Związki te przenikają do wody z gleby.

      Uczniowie mieli również możliwość obserwowania materiału biologicznego- bezkręgowców żyjących w wodzie za pomocą mikroskopów stereoskopowych, określali również skład jakościowy i ilościowy organizmów zasiedlających wodę w jeziorze.   

      Beata Florczyk, Aneta Dobkowska

     • Laboratoria Przyszłości- przykłady dobrych praktyk szkolnych

      06.04.2024

      #LaboratoriaPrzyszłości

      - to tytuł konferencji, która odbyła się 03.04.2024r.

      w Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku.

      Celem konferencji było zaprezentowanie dobrych praktyk szkolnych wykorzystania wyposażenia technicznego oraz pomocy dydaktycznych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. W programie konferencji było między innymi:

      • Wykorzystanie LEGO SPIKE w nauczaniu matematyki ( SP Pisanica),

      • Innowacyjny sposób na czytanie lektur szkolnych i kreatywne wykorzystanie wiedzy z lektury w praktyce (SP w Pisanicy),

      • Ekopracownia - zielone serce szkoły (SP w Pisanicy),

      • Pokaz wykorzystania mikroskopu optycznego oraz stacji pogodowej (SP Prostki),

      • Wykorzystanie robotów i okularów VR na zajęciach edukacyjnych jako środek dydaktyczny oraz wykorzystanie drukarek 3D jako wzbogacenie bazy dydaktycznej (SP Wiśniowo Ełckie),

      • Wykorzystanie pomocy podczas zajęć z uczniami o SPE (SP Bemowo Piskie),

      • Wykorzystanie gemibotów na lekcjach języka polskiego i matematyki (SP Woszczele),

      • Zajęcia z wykorzystaniem długopisów 3D w pracy z uczniami ze SPE (SP Ruciane Nida),

      • Wykorzystanie wyposażenia technicznego w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii ( ZSS w Ełku).

      Naszą szkołę prezentowały pani Katarzyna Cholewińska - wicedyrektor szkoły, pani Małgorzata Grońska – nauczyciel fizyki. Prezentację przygotowała pani Aldona Wojewódzka, pani Małgorzata Grońska oraz pani Katarzyna Cholewińska.

      Laboratoria Przyszłości to inicjatywa, edukacyjna, projekt skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Zakupiony sprzęt w ramach programu Laboratoriów Przyszłości jest i będzie wykorzystany na lekcjach obowiązkowych i na zajęciach dodatkowych. W naszej szkole między innymi były prowadzone zajęcia dodatkowe: ”Błękitne czwartki czyli eksperymentujemy”, gdzie wykorzystujemy pomoce dydaktyczne i sprzęt zakupiony w ramach tego programu.

      W bieżącym roku szkolnym prowadzone są zajęcia dodatkowe pod tytułem: ”Zawirowania przyrodnicze”- grupa I i grupa II oraz „Jestem Eko” – na których uczniowie korzystają z mikroskopów, zestawów – Modułowe Pracownie Przyrodnicze ( WODA, POWIETRZE, ENERGIA) w celu badania otaczającego nas świata przyrody. Uczą się wykonując doświadczenia, eksperymenty, dokonując obserwacji bezpośredniej najbliższego otoczenia, obserwacji kierowanej, wyjść terenowych. Ciekawą ofertą dla naszych uczniów są zajęcia z anatomii – szkielet ludzki stał się już szkieletem bez tajemnic, pozyskany w ramach programu. Starsi uczniowie( klasy 7 i 8) przygotowane eksperymenty czy pokazy przedstawiają też młodszym uczniom z naszej szkoły. Takie pokazy jeszcze bardziej uczą wzajemnej współpracy, odpowiedzialności i dokładnego planowania prezentowanego doświadczenia, pokazu. Pierwsza pomoc przedmedyczna to ważne zadanie szkoły. Nasi uczniowie poznają tajniki w tej dziedzinie ucząc się właściwych zachowań na fantomie również zakupionego z wyżej wymienionego programu. Kolejnymi atrakcyjnymi zajęciami w naszej szkole są zajęcia dla młodych konstruktorów, w trakcie zajęć uczniowie planują, projektują własne pomysły a następnie wykonują swoje projekty w praktyce. Zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3 D to kolejne urozmaicenie zajęć edukacyjnych w szkole. Uczniowie projektują a następnie drukują przedmioty, które wykorzystują w życiu codziennym np. breloczki do kluczy, zakładki do książek, organizatory biurowe, szkatułki i wiele innych ciekawych ozdób okolicznościowych ( bombki, zajączki). Dzięki temu rozwijają swoje umiejętności związane z nowoczesnymi technologiami i robotyką. Zajęcia szkolne stały się bardziej innowacyjne, urozmaicone, atrakcyjne oraz wpłynęły na dużą aktywność podczas nich. Dzięki prowadzonym zajęciom z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych z programu: ”Laboratoria Przyszłości” uczniowie rozwijali i rozwijają zdolności: intelektualne, uczyli się planowania, przewidywania, wyciągania konstruktywnych wniosków oraz logicznego myślenia i rozwijanie kreatywności. Technologia 3D daje uczniom możliwość uczestniczenia w kreatywnych i innowacyjnych zajęciach a nam nauczycielom nowe możliwości prowadzenia zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem najnowszych technologii.

      Małgorzata Grońska, Katarzyna Cholewińska

     • Akcja charytatywna - kiermasz

      27.03.2024

      DZIĘKUJEMY" to pierwsze słowo jakie usłyszeliśmy od rodziców Tymka Szmurło. Tymonek jest dzieckiem z wieloma chorobami które są konsekwencją  torbieli ( mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe , padaczka ). Pomimo tego, że chłopiec nie jest uczniem naszej szkoły, cała społeczność szkolna zaangażowała się w akcję charytatywną SU 4-8 i Lo. Tak, to dzięki Wam dołożyliśmy tę cegiełkę i zebraliśmy w parę godzin 2200 zł! 😍

      Dziękujemy bardzo Pani Dyrektor Dorocie Karpińskiej za umożliwienie przeprowadzenia tej akcji 🤗

      Wielkie ukłony i podziękowania Rodzicom oraz Uczniom naszej szkoły!!! Jak zawsze państwo byliście niezawodni 🥰 To dzięki państwa wypiekom i wspólnie robionym dekoracjom świątecznym udało nam się zebrać taką kwotę na rzecz cierpiącego dziecka.  

      Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do naszej szkoły bo tu jest wszystko, nauka, sport, zabawa i wiele chwytających za serce gestów! 💚💚💚

      Opiekunki SU 4-8 i Lo 

     • Świętujemy Dzień Teatru

      27.03.2024

      ,,Jak można się nudzić,

      Jak można marudzić,

      Że świat jest smutny, że jest źle,

      Nie rozumiem, nie!" Bowiem na świecie szczególnie w Dzień Teatru jest cudnie! Zaczęliśmy poszukiwaniem jajek z niespodzianką-pytaniami dotyczącymi tajników pracy dramaturga, reżysera, suflera, aktora, inspicjenta. Szukając odpowiedzi, już rozmyślaliśmy o rozmieszczeniu elementów graficznych na afiszach teatralnych. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy plakaty filmowe, a potem sprawdziliśmy, siedząc w sali kinowej podczas seansu, czy ich autorzy trafnie oddali przesłanie filmu za pomocą grafiki. Szybko się okazało, że projektowanie plakatów, afiszy to trudna,ale jakże twórcza praca! Dumni z efektów współpracy w grupach ruszyliśmy do ECK-u. Tu otworem stanęły przed nami garderoby, magazyn kostiumów, reżyserka światła...Mieliśmy szansę jednym przyciskiem odsłonić kurtynę, zobaczyć rampę, wyciemnić i rozświetlić scenę. Z zapartym tchem i drżącymi nogami wchodziliśmy na deski ełckiego teatru, by zaprezentować fragmenty dramatów romantycznych-obserwował nas sam Piotr Witaszczyk! Reżyser opowiedział nam o pracy aktora, tancerza, choreografa...Było czego słuchać! Ten dzień zakończyliśmy wizytą w galerii ,,Ślad".To tutaj posłuchaliśmy o życiu i twórczości Tymoteusza Muśki, nazywanym SUWALSKIM NIKIFOREM. Nie nudziliśmy się, nie marudziliśmy, bo cały dzień ze sztuką obcowaliśmy-filmem, malarstwem, teatrem...My, licealiści z 2S i 3L, twórcy jeszcze nie impresji, prymitywizmu, ale ...wszystko przed nami!

     • KOLEJNY AWANS DO FINAŁU KLASY 7B

      26.03.2024

      Nasi piłkarze z klasy 7b rozegrali kolejny półfinał województwa turnieju organizowanego przez Szkolny Związek Sportowy w kategori Igrzyska Młodzieży. Zawody były rozgrywane na orliku w Białej Piskiej.

      Po zaciętej i ciężkiej rywalizacji ostatecznie Szkoła Sportowa zajmuje 1 miejsce i awansuje do Finału tych rozgrywek.

      Gratulacje dla całej drużyny i trenerów !

      Trenerzy:

      Tomek Kowalko

      Kuba Lasota

     • Charytatywny kiermasz

      25.03.2024

      26 marca odbędzie się wielkanocny kiermasz. W tym czasie będzie możliwość kupienia przepysznych ciast, ręcznie robionych ozdób wielkanocnych oraz kartek. Dochód z tego przedsięwzięcia zostanie przeznaczony na małego ełczanina Tymoteusza Szmurło.

     • Światowy Dzień Wody

      22.03.2024

      22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku, podczas „Szczytu Ziemi” w Rio de Janeiro. Jego celem jest zwrócenie uwagi na kwestię zanieczyszczenia i marnowania zasób wody na Ziemi. W tym roku obchodzimy go pod hasłem „Woda dla pokoju” 

      Uczennice z klasy 1L przygotowały prezentację i uświadomiły młodszym koleżankom i kolegom z klas 1-3 jak bardzo ważny jest dostęp do wody i jej oszczędzanie.Woda może być czynnikiem pokoju lub przyczyną konfliktów. Kiedy jest jej mało lub jest zanieczyszczona, a ludzie nie mają do niej równego dostępu, narastają napięcia między społecznościami i państwami. Musimy działać w oparciu o świadomość, że woda nie jest tylko zasobem, który można wykorzystać i o który można konkurować, ale jest to prawo człowieka, które jest nieodłączne od każdego aspektu życia.

      Podczas przerw uczniowie brali udział z quizach o tematyce związanej z wodą. 

      Przygotowanie: Katarzyna Cholewińska, zespół przyrodniczy 

      Uczennice: Julia Danewicz, Julia Wlodkowski, Dorota Halicka 

     • FINAŁ JEST NASZ!

      21.03.2024

      W dniu 20.03.2024 piłkarze z klasy 7b rozegrali półfinał województwa w piłce nożnej halowej, organizowany przez Szkolny Związek Sportowy.

      Uczniowie Szkoły Sportowej wygrali wszystkie mecze i uzyskali awans do Finału tych rozgrywek.

      Wielkie gratulacje i trzymamy kciuki w turnieju finałowym, gdzie walka toczyć się będzie o tytuł Mistrza Województwa Szkół Podstawowych.

      Trenerzy:

      Tomasz Kowalko

      Jakub Lasota

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Sportowych w Ełku, ul. Suwalska 15
   • 87 732 63 70
   • Suwalska 15

    19-300 Ełk
    Poland
   • Godziny pracy szkoły 7-20
   • NIP: 8481553112
   • REGON: 790371285
   • Strona archiwalna: www.archiwalna.zss.elk.pl/news.php
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • liczba odwiedzin: 100428