• Święto Dnia Wody

            09.04.2024

            #Błękitni aktywni

            Aktywni Błękitni – uczniowie naszej szkoły podstawowej włączyli się w działania związane z obchodami tegorocznego Światowego Dnia Wody.

            04.04. uczniowie wzięli udział w konkursach i quizach terenowych. Utrwalili wiadomości o znaczeniu wody oraz sposobach dbania o nią. Pobraliśmy próbki wody, a następnie, już w szkole, odkrywaliśmy "co tam w wodzie widać". Podczas zajęć rozmawialiśmy o znaczeniu wody, sposobach jej ochrony i oszczędzania. Zajęcia pokazały, że „wodne zagadnienia” są uczniom dobrze znane.

            Dnia  4.04.202 roku 18 uczniów klasy V b uczestniczyło w zajęciach w Centrum Edukacji Ekologicznej. Tematem zajęć było "Monitorowanie wód jeziora Ełckiego"

            Zajęcia rozpoczęliśmy od krótkiego spaceru nad jezioro oraz pobrania próbek wody do przeprowadzenia dalszych badań.

            Uczniowie pracowali z wykorzystaniem walizek EKO.

            Klasa została podzielona na pięć grupy, które określały:

            - grupa I - twardość wody

            - grupa II - zawartość azotanów

            - grupa III - zawartość azotynów

            - grupa IV - zawartość fosforanów

            - grupa V - określała pH wody z jeziora

            W wyniku badań uczniowie stwierdzili,że w wodzie znajdują się zarówno azotany jak i azotyny w ilościach niepowodujących zagrożenie dla zdrowia człowieka. Związki te przenikają do wody z gleby.

            Uczniowie mieli również możliwość obserwowania materiału biologicznego- bezkręgowców żyjących w wodzie za pomocą mikroskopów stereoskopowych, określali również skład jakościowy i ilościowy organizmów zasiedlających wodę w jeziorze.   

            Beata Florczyk, Aneta Dobkowska

          • Laboratoria Przyszłości- przykłady dobrych praktyk szkolnych

            06.04.2024

            #LaboratoriaPrzyszłości

            - to tytuł konferencji, która odbyła się 03.04.2024r.

            w Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku.

            Celem konferencji było zaprezentowanie dobrych praktyk szkolnych wykorzystania wyposażenia technicznego oraz pomocy dydaktycznych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. W programie konferencji było między innymi:

            • Wykorzystanie LEGO SPIKE w nauczaniu matematyki ( SP Pisanica),

            • Innowacyjny sposób na czytanie lektur szkolnych i kreatywne wykorzystanie wiedzy z lektury w praktyce (SP w Pisanicy),

            • Ekopracownia - zielone serce szkoły (SP w Pisanicy),

            • Pokaz wykorzystania mikroskopu optycznego oraz stacji pogodowej (SP Prostki),

            • Wykorzystanie robotów i okularów VR na zajęciach edukacyjnych jako środek dydaktyczny oraz wykorzystanie drukarek 3D jako wzbogacenie bazy dydaktycznej (SP Wiśniowo Ełckie),

            • Wykorzystanie pomocy podczas zajęć z uczniami o SPE (SP Bemowo Piskie),

            • Wykorzystanie gemibotów na lekcjach języka polskiego i matematyki (SP Woszczele),

            • Zajęcia z wykorzystaniem długopisów 3D w pracy z uczniami ze SPE (SP Ruciane Nida),

            • Wykorzystanie wyposażenia technicznego w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii ( ZSS w Ełku).

            Naszą szkołę prezentowały pani Katarzyna Cholewińska - wicedyrektor szkoły, pani Małgorzata Grońska – nauczyciel fizyki. Prezentację przygotowała pani Aldona Wojewódzka, pani Małgorzata Grońska oraz pani Katarzyna Cholewińska.

            Laboratoria Przyszłości to inicjatywa, edukacyjna, projekt skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Zakupiony sprzęt w ramach programu Laboratoriów Przyszłości jest i będzie wykorzystany na lekcjach obowiązkowych i na zajęciach dodatkowych. W naszej szkole między innymi były prowadzone zajęcia dodatkowe: ”Błękitne czwartki czyli eksperymentujemy”, gdzie wykorzystujemy pomoce dydaktyczne i sprzęt zakupiony w ramach tego programu.

            W bieżącym roku szkolnym prowadzone są zajęcia dodatkowe pod tytułem: ”Zawirowania przyrodnicze”- grupa I i grupa II oraz „Jestem Eko” – na których uczniowie korzystają z mikroskopów, zestawów – Modułowe Pracownie Przyrodnicze ( WODA, POWIETRZE, ENERGIA) w celu badania otaczającego nas świata przyrody. Uczą się wykonując doświadczenia, eksperymenty, dokonując obserwacji bezpośredniej najbliższego otoczenia, obserwacji kierowanej, wyjść terenowych. Ciekawą ofertą dla naszych uczniów są zajęcia z anatomii – szkielet ludzki stał się już szkieletem bez tajemnic, pozyskany w ramach programu. Starsi uczniowie( klasy 7 i 8) przygotowane eksperymenty czy pokazy przedstawiają też młodszym uczniom z naszej szkoły. Takie pokazy jeszcze bardziej uczą wzajemnej współpracy, odpowiedzialności i dokładnego planowania prezentowanego doświadczenia, pokazu. Pierwsza pomoc przedmedyczna to ważne zadanie szkoły. Nasi uczniowie poznają tajniki w tej dziedzinie ucząc się właściwych zachowań na fantomie również zakupionego z wyżej wymienionego programu. Kolejnymi atrakcyjnymi zajęciami w naszej szkole są zajęcia dla młodych konstruktorów, w trakcie zajęć uczniowie planują, projektują własne pomysły a następnie wykonują swoje projekty w praktyce. Zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3 D to kolejne urozmaicenie zajęć edukacyjnych w szkole. Uczniowie projektują a następnie drukują przedmioty, które wykorzystują w życiu codziennym np. breloczki do kluczy, zakładki do książek, organizatory biurowe, szkatułki i wiele innych ciekawych ozdób okolicznościowych ( bombki, zajączki). Dzięki temu rozwijają swoje umiejętności związane z nowoczesnymi technologiami i robotyką. Zajęcia szkolne stały się bardziej innowacyjne, urozmaicone, atrakcyjne oraz wpłynęły na dużą aktywność podczas nich. Dzięki prowadzonym zajęciom z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych z programu: ”Laboratoria Przyszłości” uczniowie rozwijali i rozwijają zdolności: intelektualne, uczyli się planowania, przewidywania, wyciągania konstruktywnych wniosków oraz logicznego myślenia i rozwijanie kreatywności. Technologia 3D daje uczniom możliwość uczestniczenia w kreatywnych i innowacyjnych zajęciach a nam nauczycielom nowe możliwości prowadzenia zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem najnowszych technologii.

            Małgorzata Grońska, Katarzyna Cholewińska

          • Akcja charytatywna - kiermasz

            27.03.2024

            DZIĘKUJEMY" to pierwsze słowo jakie usłyszeliśmy od rodziców Tymka Szmurło. Tymonek jest dzieckiem z wieloma chorobami które są konsekwencją  torbieli ( mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe , padaczka ). Pomimo tego, że chłopiec nie jest uczniem naszej szkoły, cała społeczność szkolna zaangażowała się w akcję charytatywną SU 4-8 i Lo. Tak, to dzięki Wam dołożyliśmy tę cegiełkę i zebraliśmy w parę godzin 2200 zł! 😍

            Dziękujemy bardzo Pani Dyrektor Dorocie Karpińskiej za umożliwienie przeprowadzenia tej akcji 🤗

            Wielkie ukłony i podziękowania Rodzicom oraz Uczniom naszej szkoły!!! Jak zawsze państwo byliście niezawodni 🥰 To dzięki państwa wypiekom i wspólnie robionym dekoracjom świątecznym udało nam się zebrać taką kwotę na rzecz cierpiącego dziecka.  

            Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do naszej szkoły bo tu jest wszystko, nauka, sport, zabawa i wiele chwytających za serce gestów! 💚💚💚

            Opiekunki SU 4-8 i Lo 

          • Świętujemy Dzień Teatru

            27.03.2024

            ,,Jak można się nudzić,

            Jak można marudzić,

            Że świat jest smutny, że jest źle,

            Nie rozumiem, nie!" Bowiem na świecie szczególnie w Dzień Teatru jest cudnie! Zaczęliśmy poszukiwaniem jajek z niespodzianką-pytaniami dotyczącymi tajników pracy dramaturga, reżysera, suflera, aktora, inspicjenta. Szukając odpowiedzi, już rozmyślaliśmy o rozmieszczeniu elementów graficznych na afiszach teatralnych. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy plakaty filmowe, a potem sprawdziliśmy, siedząc w sali kinowej podczas seansu, czy ich autorzy trafnie oddali przesłanie filmu za pomocą grafiki. Szybko się okazało, że projektowanie plakatów, afiszy to trudna,ale jakże twórcza praca! Dumni z efektów współpracy w grupach ruszyliśmy do ECK-u. Tu otworem stanęły przed nami garderoby, magazyn kostiumów, reżyserka światła...Mieliśmy szansę jednym przyciskiem odsłonić kurtynę, zobaczyć rampę, wyciemnić i rozświetlić scenę. Z zapartym tchem i drżącymi nogami wchodziliśmy na deski ełckiego teatru, by zaprezentować fragmenty dramatów romantycznych-obserwował nas sam Piotr Witaszczyk! Reżyser opowiedział nam o pracy aktora, tancerza, choreografa...Było czego słuchać! Ten dzień zakończyliśmy wizytą w galerii ,,Ślad".To tutaj posłuchaliśmy o życiu i twórczości Tymoteusza Muśki, nazywanym SUWALSKIM NIKIFOREM. Nie nudziliśmy się, nie marudziliśmy, bo cały dzień ze sztuką obcowaliśmy-filmem, malarstwem, teatrem...My, licealiści z 2S i 3L, twórcy jeszcze nie impresji, prymitywizmu, ale ...wszystko przed nami!

          • KOLEJNY AWANS DO FINAŁU KLASY 7B

            26.03.2024

            Nasi piłkarze z klasy 7b rozegrali kolejny półfinał województwa turnieju organizowanego przez Szkolny Związek Sportowy w kategori Igrzyska Młodzieży. Zawody były rozgrywane na orliku w Białej Piskiej.

            Po zaciętej i ciężkiej rywalizacji ostatecznie Szkoła Sportowa zajmuje 1 miejsce i awansuje do Finału tych rozgrywek.

            Gratulacje dla całej drużyny i trenerów !

            Trenerzy:

            Tomek Kowalko

            Kuba Lasota

          • Charytatywny kiermasz

            25.03.2024

            26 marca odbędzie się wielkanocny kiermasz. W tym czasie będzie możliwość kupienia przepysznych ciast, ręcznie robionych ozdób wielkanocnych oraz kartek. Dochód z tego przedsięwzięcia zostanie przeznaczony na małego ełczanina Tymoteusza Szmurło.

          • Światowy Dzień Wody

            22.03.2024

            22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku, podczas „Szczytu Ziemi” w Rio de Janeiro. Jego celem jest zwrócenie uwagi na kwestię zanieczyszczenia i marnowania zasób wody na Ziemi. W tym roku obchodzimy go pod hasłem „Woda dla pokoju” 

            Uczennice z klasy 1L przygotowały prezentację i uświadomiły młodszym koleżankom i kolegom z klas 1-3 jak bardzo ważny jest dostęp do wody i jej oszczędzanie.Woda może być czynnikiem pokoju lub przyczyną konfliktów. Kiedy jest jej mało lub jest zanieczyszczona, a ludzie nie mają do niej równego dostępu, narastają napięcia między społecznościami i państwami. Musimy działać w oparciu o świadomość, że woda nie jest tylko zasobem, który można wykorzystać i o który można konkurować, ale jest to prawo człowieka, które jest nieodłączne od każdego aspektu życia.

            Podczas przerw uczniowie brali udział z quizach o tematyce związanej z wodą. 

            Przygotowanie: Katarzyna Cholewińska, zespół przyrodniczy 

            Uczennice: Julia Danewicz, Julia Wlodkowski, Dorota Halicka 

          • FINAŁ JEST NASZ!

            21.03.2024

            W dniu 20.03.2024 piłkarze z klasy 7b rozegrali półfinał województwa w piłce nożnej halowej, organizowany przez Szkolny Związek Sportowy.

            Uczniowie Szkoły Sportowej wygrali wszystkie mecze i uzyskali awans do Finału tych rozgrywek.

            Wielkie gratulacje i trzymamy kciuki w turnieju finałowym, gdzie walka toczyć się będzie o tytuł Mistrza Województwa Szkół Podstawowych.

            Trenerzy:

            Tomasz Kowalko

            Jakub Lasota

          • Święto Liczby Pi

            19.03.2024

            3,14 to pierwsze trzy cyfry liczby π, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie, w tym także w naszej szkole. Termin ten nie jest przypadkowy – nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3.14. W tym roku święto to obchodziliśmy na słodko organizując kiermasz matematycznych wypieków.

            Dlaczego piecze się ciasto z okazji Dnia Liczby Pi?

            W języku angielskim słowa "pi" oraz "pie" mają taką samą wymowę. Właśnie dlatego z okazji Dnia Liczby Pi wiele osób decyduje się na to, by upiec ciasto (koniecznie okrągłe!), które będzie nawiązywało do tego święta.

            Nasi uczniowie nie zawiedli. Przygotowali mnóstwo przepysznych wypieków pięknie przyozdobionych w matematyczne wzory. Wielkie podziękowania dla wszystkich cukierników! Oto niewielka próbka ich kulinarnych talentów:

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Sportowych w Ełku, ul. Suwalska 15
      • 87 732 63 70
      • Suwalska 15 19-300 Ełk Poland
      • Godziny pracy szkoły 7-20
      • NIP: 8481553112
      • REGON: 790371285
      • Strona archiwalna: www.archiwalna.zss.elk.pl/news.php
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • liczba odwiedzin: 89247