Goście z Grodna
Dodane przez szymek dnia 08/11/2010 15:09:58
W dniach 05-07 listopada 2010 roku Zespół Szkół Samorządowych w Ełku gościł delegację nauczycieli oraz przedstawicieli władz z Grodna .
Współpracę ze Szkołą średnią nr 3 w Grodnie nawiązaliśmy już trzy lata temu. Poprzednie spotkania miały na celu przede wszystkim wymianę kulturalną. Uczniowie tej szkoły występowali z programem artystycznym podczas „Kaziuków” w latach 2009 i 2010.

Rozszerzona zawartość newsa
Obecna wizyta poświęcona była prezentacji bazy szkoły, środków dydaktycznych, którymi dysponujemy oraz metodyce nauczania w polskiej szkole. Naszych gości interesowały zwłaszcza nowości techniczne, tj.: tablice interaktywne, multimedialna sala językowa, pracownie komputerowe, internetowe centrum multimedialne. Szkoła wzbogaciła się o nie dzięki projektom realizowanym przez Urząd Miasta Ełku.
Postaraliśmy się, aby pobyt w Ełku stał się dla naszych gości niezapomniany. Zaczęliśmy od wizyty w naszej szkole, gdzie goście spotkali się z nauczycielami i uczniami . Tak jak się spodziewaliśmy, praktyczne wykorzystanie tablic interaktywnych spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Podczas zajęć w pracowni językowej zebrani goście wypróbowali najnowsze metody nauczanie w oparciu o dostępne oprzyrządowanie multimedialne. Uczniowie ZSS przygotowali również występy grup artystycznych. Z wielkim wzruszeniem nasi goście wysłuchali i obejrzeli układ taneczny poloneza Ogińskiego „ Pożegnanie ojczyzny”. Następnie odwiedziliśmy Szkołę Artystyczną w Ełku, Centrum Edukacji Ekologicznejoraz odwiedziliśmy inne miejsca szczególnie ważne dla naszego miasta (Eko-spacer do wiedzy). W sobotę pojechaliśmy na wycieczkę do Sanktuarium w Świętej Lipce, gdzie goście wysłuchali koncertu organowego oraz do zamku w Reszlu. Uwieńczeniem wspaniałej wycieczki była uroczysta kolacja w gospodarstwie ekoturystycznym w Giżach.
Mamy nadzieję, że nawiązana współpraca przyniesie wymierne efekty zarówno szkole jak i miastu. Być może uda się wspólnie zrealizować kolejne projekty.
Tak ciekawy plan wizyty stał się możliwy dzięki wsparciu: Urzędu Miasta w Ełku, Starostwa Powiatowego w Ełku, Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Zakładu Cukierniczego „ Michał”. Gospodarstwu Rybnemu w Ełku, Hurtowni Owoców i Warzyw „ Cytrus”, Hurtowni „IWA”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom oraz rodzicom i nauczycielom Zespołu Szkół Samorządowych w Ełku, którzy byli zaangażowali w przygotowanie i przebieg wizyty gości z Grodna. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Dyrektora ZSS Pani Ewy Litman.
Helena Borowa Dorota Karpińska